Տարբեր դավանանքների փախստականներն օգնություն են գտնում Լոս Անջելեսի հայկական եկեղեցում
Սուրբ Աստվածածնի եկեղեցին, Լոս Անջելեսի հայկական կաթոլիկ եկեղեցին, ապաստան է դարձել ոչ միայն հայերի, այլեւ տարբեր դավանանքների տասնյակ փախստականների համար, որոնք փրկվել են պատերազմներից ու հետապնդումներից, ասում է տեր հայր Դավիդ Բեդորոսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մեկ օրում ես մոտ 15-20 զանգ եմ ստանում սիրիացիներից, որոնք խնդրում են ֆինանսական, բարոյական ու նյութատեխնիկական աջակցություն։ Նրանք ապաստանի կարիք ունեն։ Ես նրանց միջեւ խտրականություն չեմ դնում»,- ասել է Բեդրոսյանը։
Նա նշում է, որ փախստականները նստում են եկեղեցու աստիճաններին ու խնդրում են կանչել «աբունային» (արաբերեն՝ «հայր»), հաղորդում է Քալիֆորնիայի հարավային ռադիոն։
Բոլոր փախստականների համար լինելով «հայր» ՝ ուսուցիչ, թարգմանիչ, խորհրդական՝ աշխատանքային, ընտանեկան ու իրավական հարցերով, հոգեւորական, հայր, հենց նա է այդ մարդկանց վերջին հույսը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վերջին իմիգրացիոն հրամանագրից հետո փախստականների աղետալի վիճակը ավելի է վատացել։ Նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԱՄՆ կառավարությունը կատարում է դաշնային դատարանի որոշումը՝այդ հրամանագրի գործողությունը դադարեցնելու մասին, միեւնույն է ամեն ինչ շատ վատ է։ «Ես չեմ ուզում միջամտել քաղաքականությանը, բայց մենք պետք է ապաստան գտնենք այս մարդկանց համար, ու մուսուլմանական երկրները նույնպես պետք է մասնակցեն դրան»,- ասում է հոգեւորականը։
Բեդրոսյանը ծնվել է 1968-ին Սիրիայի Ղամիշլի գյուղում։ Սակայն Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով նա ստիպված է եղել թողնել իր տունը, ընտանիքը ու հեռանալ։ Դրանից հետո նրա ընտանիքի վեց անդամներին ու ընկերները սպանվել են ԻՊ ահաբեկիչների կողմից։ «Մայրս մահացել է 2013-ին Սիրիայում բժիշկների պակասի պատճառով, իսկ կրտսեր եղբայրս մահացել է մեկ տարի հետո, քանի որ տառապում էր հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումից»,- պատմել է նա։
Բեդրոսյանը նշում է, որ մինչ այդ իրենց տարեկան ընդամենը մի քանի փախստական էր դիմում, բայց հիմա ինքն ամեն շաբաթ է դիմումներ ստանում։ «Անհնար է բոլորին օգնել, դրա համար էլ ես կենտրոնանում եմ ամենակարիքավորների վրա»,-ասում է նա։

Беженцы различных вероисповеданий находят помощь в армянской церкви Лос-Анджелеса
Церковь Пресвятой Богородицы, армянская католическая церковь Лос-Анджелеса, убежище не только для армян, но и для десятков сирийских беженцев различных вероисповеданий, которые спаслись от войны и преследований, говорит отец Давид Бедоросян.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 февраля АРЦАХПРЕСС - «В день я получаю около 15-20 звонков от сирийцев, которые просят финансовой, моральной и материально-технической поддержки. Они отчаянно нуждаются в убежище. Я не дискриминирую их по вере»,- сказал Бедросян.
Он отмечает, что они садятся на ступеньки церкви и просят позвать «абуну» (араб.- отца), сообщает Радио Южной Калифорнии.
Для всех беженцев «отец» - их учитель, переводчик, консультант по работе, брачный консультант, консультант по правовым вопросам, священник, отец, именно он является их последней надеждой.
После недавнего иммиграционного указа президента Дональда Трампа, бедственное положение беженцев стало еще хуже. Даже несмотря на то, что правительство США выполняет распоряжение федерального суда о приостановлении действия миграционного указа об ограничении въезда в США, все крайне плохо. «Я не хочу вмешиваться в политику, но мы должны найти приюты для этих людей, и мусульманские страны тоже должны принимать в этом участие»,- отмечает священник.
Бедросян родился в 1968 в католической семье в Камышлы, Сирия. Однако, из-за сложившейся ситуации в Сирии он вынужден был оставить свой дом, семью и переехать. После этого шестеро членов его семьи и друзей были убиты террористами Исламского государства. «Моя мать умерла в 2013 из-за недостатка врачей в Сирии, а мой младший брат умер год спустя, потому что страдал от посттравматического стрессового расстройства»,- рассказывает он.
Бедросян отмечает, что ранее, к ним обращались несколько беженцев в год, но теперь он получает запросы каждую неделю. «Невозможно помочь всем, поэтому я сосредотачиваюсь на самых нуждающихся»,- говорит он.