Հայ արվեստագետները մասնակցել են Սուրաջկունդի արհեստների 31-րդ միջազգային փառատոնին
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ` 2017 թվականի փետրվարի 1-15-ը, Հնդկաստանում հայ արվեստագետների պատվիրակությունը մասնակցել է Սուրաջկունդի արհեստների 31-րդ միջազգային փառատոնին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Պատվիրակության կազմում էին՝ «Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն Լիլիթ Մելիքյանը, ժողովրդական վարպետ Արփի Ավդալյանը և «Շողակն» ֆոլկլորային համույթի մեներգչուհի, ուդահար Հասմիկ Հարությունյանը:
Փառատոնի ընթացքում ներկայացվել են հայկական տարազներ, ազգային մշակույթին բնորոշ ձեռագործ և ասեղնագործ իրերի տարբեր նմուշներ՝ զարդեր, մետաքսե վզնոցներ, կարպետներ: Կատարումներով հանդես է եկել երգչուհի Հասմիկ Հարությունյանը:
Հնդկաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանի հրավերով հայ արվեստագետներն այցելել են նաև մայրաքաղաք Դելի: Արդյունքում, հայկական պատվիրակությունը Հնդկաստանում ոչ միայն ներկայացրել և հանրահռչակել է հայկական մշակույթը, այլև աշխատանքային սերտ կապեր է հաստատել և հետագա համագործակցության պայմանավորվածություններ ձեռք բերել` փառատոնին ներկայացված տեքստիլ արտադրանք ու ասեղնագործ աշխատանքներ պատրաստող կազմակերպություն­ների հետ:

Armenian artists take part in Surajkund International Crafts Mela in India
With the assistance of the ministry of culture of Armenia, the delegation of Armenian artists took part in the 31st Surajkund International Crafts festival February 1-15 in Faridabad, India.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The delegation included Lilit Melikyan, director of the “Teryan Cultural Center”, soloist Hasmik Harutyunyan of the “Shoghakn” folk ensemble and Folk Artist Arpi Avdalyan.
Armenian national costumes, handicraft and embroidery items, jewelry, silk necklaces and rugs were presented. Hasmik Harutyunyan delivered a performance.
At the invitation of Armenia’s Ambassador to India Armen Martirosyan, the Armenian delegation also visited New Delhi. As result, the Armenian artists reached agreements on further cooperation and established business ties in India.