Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՏՄ-ում զարգացման դրական տենդենց է տեսնում
Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը երկրի համար հասանելի է դարձրել միության 180 միլիոնանոց շուկան, ինչը Հայաստանի նման փոքր երկրի համար բավականին մասշտաբային շուկա է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Deutsche Welle գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորումից անցել է գրեթե  երկու տարի: Այն ստեղծվել է միջազգային տնտեսական ծանր մրցակցության պայմաններում, տնտեսական դժվարություններ ուներ նաև Ռուսաստանը, որը միության շարժիչ ուժն է: Կային տնտեսական պատժամիջոցներ, որոնք մինչ այս պահը շարունակվում են: Դա շատ բարդ ժամանակահատված էր: Ու, չնայած բոլոր այս դժվարություններին, դրականն ակնհայտ է: Հայաստանի նման փոքր, բայց բավականին բաց տնտեսական համակարգ ունեցող երկրների վրա տնտեսական բացասական տենդենցներն ազդեցություն ունենում են: Սակայն մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը մեզ համար հասանելի դարձրեց միության 180 միլիոնանոց շուկան, իսկ Հայաստանի համար բավականին մասշտաբային շուկա է»,- ասել է Նալբանդյանը:
Նախարարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի արտադրանքն առանց մաքսային վճարների և ադմինիստրատիվ դժվարությունների մուտք է գործում այդ հսկայական շուկա: Նալբանդյանը կարևորել է նաև միության տարածքում կապիտալի, ներդրումների, աշխատուժի և ծառայությունների ազատ տեղաշարժը: «Սրանք բավականին լուրջ ուղղություններ են, որոնց վրա աշխատում է Եվրասիական տնտեսական միությունը: Անցած երկու տարիների ընթացքում արդեն հավաքվել է բավականին դրական փորձ Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման իրավական բազան ձևավորելու տեսանկյունից: Բնական է, որ միության անդամ երկրների քաղաքացիներն ավելին են ակնկալում, և որքան հնարավոր է շուտ մենք ցանկանում ենք ավելի շատ դրական տեղաշարժ տեսնել: Սակայն այստեղ կարևորը դրական տենդենցն է, որը մենք  տեսնում ենք: Օրինակ, 2016թ. Հայաստանը 50 տոկոսով ավելացրել է արտահանման ծավալները»,- եզրափակել է նախարարը:

Министр ИД Армении Эдвард Налбандян видит положительные тенденции в развитии ЕАЭС
Членство Армении в ЕАЭС сделало доступным участие в 180 млн рынке, что для такой маленькой страны, как Армения, являетя достаточно масштабной возможностью.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля АРЦАХПРЕСС - Oб этом в интервью немецкой газете Deutsche Welle сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
«После формирования ЕАЭС прошло почти 2 года. Он был создан в условиях тяжелой международной конкуренции, когда экономические трудности были и у РФ – движущей силы ЕАЭС. Были уже наложены экономические санкции, которые продолжаются по сей день. Это был очень трудный период. Несмотря на все эти трудности, позитив очевиден. Членство Армении в ЕАЭС сделало доступным участие в 180 млн рынке, что для такой маленькой страны, как Армения, являетя достаточно масштабной возможностью»,- сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
По его словам, важное значение имеет то, что продукция Армении может войти на этот рынок без таможенных и административных препон, а на территории стран ЕАЭС осуществляется свободное движение капитала, рабочей силы и услуг.
«Это фдтаточно серьезные направления, над которыми работает ЕАЭС. За посление 2 года накопился положительный опыт, и естественно, что граждане стран ЕАЭС ожидают большего, и мы хотим видеть положительные сдвиги – как можно раньше. Однако важным здесь является факт положительной тенденции. Например, в 2016 году в Армении на 50% вырос экспорт»,- сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.