Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ և տարբեր տրամաչափի ականանետեր
Փետրվարի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը շարունակել է Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1600 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, մասնավորապես, արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ և տարբեր տրամաչափի ականանետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 62 արկ, որից 10-ը հրանոթից, 52-ը ականանետերից:
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների, ինչի արդյունքում հակառակորդը տվել է առնվազն 1 զոհ, որի մասին երեկ հայտարարել է ադրբեջանական ռազմական գերատեսչությունը:

Армия обороны НКР пресекла наступательную активность ВС Азербайджана, противник понес потери
Накануне, 22 февраля, и в ночь на 23 февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана продолжили из пушек Д-44, минометов и стрелкового оружия различного калибра интенсивно нарушать режим прекращения огня.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
За указанный период противник произвел в направлении армянских позиций свыше 1600 выстрелов.
В частности в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения войск ВС Азербайджана применили пушку Д-44 и минометы, выпустив в общей сложности 62 снаряда (10 – из пушки, 52 – из минометов).
«Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника прибегли к превентивным мерам, в результате чего противник понес потери – как минимум, 1 погибший, о чем сообщило накануне военное ведомство Азербайджана.
Ситуация на передовой полностью находится под контролем передовых подразделений Армии обороны», – говорится в сообщении.