Կայացած երկրներն այդպես չեն վարվում. ԵԽ պատգամավորը մտահոգիչ է համարում Ադրբեջանի պահվածքը իր գործընկերների հանդեպ
Շատ մտահոգիչ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները սկսել են քրեական հետապնդումներ Եվրախորհրդարանի այն պատգամավորների նկատմամբ, ովքեր մասնակցում էին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված Սահմանադրական հանրաքվեին որպես դիտորդներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Եվրախորհրդարանի շվեդ պատգամավոր Սորայա Փոստը։
«Սա ընդհանրապես չի նպաստում որեւէ բանի: Կայացած երկրները այսպես չեն վարվում: Մենք միանշանակ հանգամանալի քննարկում կունենանք Եվրախորհդարանում այն մասին, թե ինչպես այս ամենին ընթացք տանք: Սա այսպես չի մնա»,-շեշտեց ԵԽ պատգամավորը:
Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի (Լյուքսեմբուրգ), Յարոմիր Շտետինայի (Չեխիա) և Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) նկատմամբ: Նրանք Արցախ էին ժամանել՝ որպես միջազգային դիտորդներ Սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցելու համար:

Состоявшиеся страны так не поступают: депутат Европарламента озабочен позицией Азербайджана по отношению к своим партнерам
Очень тревожно то, что власти Азербайджана начали уголовное преследование в отношении тех депутатов Европарламента, которые принимали участие в качестве наблюдателей на референ думе в НКР.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 февраля АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Об этом сказала депутат Европарламента от Швеции Сорайя Пост.
«Это вообще ничему не способствует. Состоявшиеся страны так не поступают. Однозначно, что мы детально обсудим этот вопрос в Европарламенте и решим, какой дать этому ход. Это так не останется»,- сказала депутат Европарламента от Швеции Сорайя Пост.
Азербайджан объявил в международный розыск депутатов Европарламента Франка Энгеля (Люксембург), Яромира Штетину (Чехия) и Элени Теохариус (Кипр), которые принимали участие в качестве наблюдателей на референ думе в Арцахе.