Հայաստանը և Վրաստանը կհամագործակցեն սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը և Վրաստանի սննդամթերքի ազգային գործակալության պետ Զուրաբ Չեկուրաշվիլին նախօրեին ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ սննդամթերքի անվտանգության, անասնաբուժության և բուսասանիտարիայի բնագավառներում համագործակցության վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ՍԱՊԾ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ երկու կողմերն էլ գնահատել են հուշագրի ստորագրումը որպես լուրջ քայլ միջազգային չափորոշիչների ներդրման, ինչպես նաև, տեղեկատվության և փորձի փոխանակման բնագավառներում:
Երկուստեք կարևորվել են սննդամթերքի, բուսասանիտարական և անասնաբուժական հսկողության ենթակա արտադրանքի արտահանումը դյուրինացնելու և այդ ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու` հուշագրով ամրագրված հնարավորությունները:
Այս համագործակցությունը կամրապնդվի բուսասանիտարիայի, անասնաբուժության և սննդամթերքի անվտանգության բնագավառներում վերահսկողություն իրականացնող ներկայացուցիչների փոխայցելություններով:
Հուշագրի ստորագրմանը ներկա են եղել Հայաստանի և Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարներ Իգնատի Առաքելյանը և Լևան Դավիթաշվիլին:

Армения и Грузия укрепляют сотрудничество в сфере безопасности продуктов питания
Начальник Государственной службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении Ишхан Карапетян и начальник Национального агентства продовольствия Грузии Зураб Чекурашвили накануне, 23 февраля, подписали Меморандум о взаимопонимании, предусматривающий сотрудничество в вопросах безопасности продуктов питания, ветеринарии и фитосанитарии.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба армянского ведомства, стороны назвали подписание документа серьезным шагом по линии внедрения международных стандартов, а также в контексте обмена опытом и информацией.
Стороны заявили о важности оговоренных в Меморандуме возможностей по упрощению экспорта продукции, подлежащей фитосанитарному и ветеринарному надзору, а также развитию сотрудничества в этой сфере.
На церемонии подписания Меморандума присутствовали министры сельского хозяйства Армении и Грузии Игнатий Аракелян и Леван Давиташвили.