Շփման գծի վերջին միջադեպն ընդգծեց բանակցություններն անհապաղ վերսկսելու անհրաժեշտությունը. Հոգլանդ
Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև շփման գծում փետրվարի 25-ին գրանցված միջադեպն ընդգծում է տարածաշրջանում տևական անվտանգության ու խաղաղության հաստատման համար կողմերի միջև բանակցություններն անհապաղ վերսկսելու հրատապ անհրաժեշտությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Փետրվարի 25-­ի մեր հայտարարությամբ ես և իմ գործընկեր համանախագահները վերստին կոչ արեցինք հարգել հրադադարի ռեժիմը և ուժ չկիրառելու հանձնառությունը: Այս վերջին միջադեպը մեկ անգամ ևս ընդգծում է տարածաշրջանում տևական անվտանգության ու խաղաղության հաստատման համար կողմերի միջև բանակցություններն անհապաղ վերսկսելու հրատապ անհրաժեշտությունը»,­ նշեց Մինսկի խմբի համանախագահը:
Փետրվարի 2-5­ին՝ ժամը 03:00­ի և 04:00­ի սահմաններում, շփման գծի միանգամից երկու` հարավարևելյան (Մարտունի) և արևելյան (Ակնա) ուղղություններով հակառակորդը, օգտագործելով ականազերծման համապատասխան տեխնիկա և հատուկ միջոցներ, ձեռնարկել էր հարձակման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, նաև շնորհիվ տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել էին ադրբեջանական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր:
Բանակի առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել էր զոհեր և վիրավորներ:

The latest incident in the line of contact of Nagorno Karabakh-Azerbaijan once again underscores the urgent need for the parties to immediately resume negotiations on establishing lasting security and peace in the region, OSCE Minsk Group US Co-Chair Ambassador Richard Hoagland told Armenpress.
Latest incident underscores necessity to immediately resume talks, says OSCE Minsk Group US Co-Chair
STEPANAKERT, FEBRUARY 28, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “In our February 25 statement, my fellow Co-Chairs and I reiterated our call for respect for the ceasefire and a commitment to the non-use of force. This latest incident once again underscores the urgent need for the parties to immediately resume negotiations on establishing lasting security and peace in the region”, he said.
On February 25, around 03:00-04:00, Azerbaijani forces attempted to launch an offensive in the NK line of contact, using heavy equipment and personnel simultaneously in two directions – Martuni and Akna.
The advancing Azerbaijani forces were spotted by the Defense Army special devices, and were forced to retreat by suffering losses.