Ադրբեջանը, պրակտիկայի համաձայն, տապալում է ԵԱՀԿ ամեն 3-րդ մշտադիտարկումը. Դավիթ Բաբայան
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, մարտի 1-ին ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը հերթական անգամ դուրս չէր բերել իր առաջապահ դիրքեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նման գործելաոճը այդ երկրի համար սովորական է դառնում, այնինչ՝ դժվար է հիշել մի դեպք, երբ եվրոպական վերոնշյալ կառույցը գոնե մեկ անգամ իր դժգոհությունը հայտնի կատարվողի առնչությամբ։
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ թեմայի շուրջ զրույցում նշեց, որ Ադրբեջանի այս քայլը պրակտիկա է, որը ժամանակ առ ժամանակ նրա կողմից գործի է դրվում։
«Ադրբեջանը, սովորության համաձայն, տապալում է ամեն 3-րդ մշտադիտարկումը, խախտում առաքելությունն իր առաջապահ դիրքեր դուրս բերելու պայմանավորվածությունը։ Սա արվում է՝ խոչընդոտելու ԵԱՀԿ առաքելության բնականոն գործունեությունը, որովհետև առաքելությունը դիրքեր դուրս չբերելու որևէ օբյեկտիվ հիմք գոյություն չունի։ Որքան էլ մենք ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին կամ գրասենյակի անդամներին հորդորում ենք կարգավորել այս վիճակը, ոչինչ չի ստացվում»,- փաստեց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ արդյոք ԵԱՀԿ առաքելությունն ինքը ոչ մի անգամ չի հորդորել պաշտոնական Բաքվին՝ դադարեցնել արատավոր պրակտիկան և թույլ տալ իրեն բնականոն աշխատանքներ իրականացնել, Դավիթ Բաբայանը պատասխանեց. «Եթե այդ կառույցը կոշտ կերպով չի արձագանքում Ադրբեջանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակմանը, ինչպե՞ս պետք է արձագանքի ԵԱՀԿ առաքելությունը հերթական անգամ առաջապահ դիրքեր դուրս չբերելու դեմ։ Կամ գուցե ԵԱՀԿ-ն հայտնում է իր դժգոհությունը, սակայն Ադրբեջանն այդպես էլ ականջալուր չի լինում»։
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակը շեշտեց՝ պաշտոնական Ստեփանակերտը մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանի այսօրինակ գործելաոճից դժգոհել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, դիվանագիտական խողովակներով բողոքի ձայն բարձրացրել, սակայն՝ ապարդյուն։

Давид Бабаян: Азербайджан по привычке проваливает каждый третий мониторинг миссии ОБСЕ
В ходе состоявшегося 1 марта мониторинга линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана в направлении Аскеранского района азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые позиции. Подобное поведение для Азербайджана уже становится обычным явлением. Между тем, сложно вспомнить хотя бы один случай, когда бы ОБСЕ выразила обеспокоенность по этому поводу.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта АРЦАХПРЕСС - Пресс-секретарь президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давид Бабаян в беседе с корреспондентом Panorama.am, обратившись к данной теме, отметил, что данный шаг Азербайджана – практика, которую он время от времени применяет.
«Азербайджан, по привычке, проваливает каждый третий мониторинг, нарушая договоренность по выведению миссии ОБСЕ на свои передовые рубежи. Это делается для препятствования нормальной деятельности миссии ОБСЕ, поскольку каких-либо объективных оснований, мешающих выведению миссии ОБСЕ на передовые рубежи, нет. Сколько бы мы не призывали личного представителя действующего председателя ОБСЕ или сотрудников его офиса регулировать эту ситуацию, ничего не получается», – констатировал Давид Бабаян.
В ответ на вопрос, не обращалась ли миссия ОБСЕ к официальному Баку с призывом прекратить это явление и не препятствовать осуществлению нормальной деятельности, Давид Бабаян сказал: «Если данная структура жестко не реагирует на закрытие офиса ОБСЕ в Азербайджане, как она будет реагировать на очередной отказ выводить миссию на передовые рубежи? Либо, возможно, ОБСЕ выражает свое недовольство, однако Азербайджан так и не прислушивается».
Пресс-секретарь президента НКР подчеркнул: официальный Степанакерт не впервые выражает недовольство сопредседателям МГ ОБСЕ в связи с подобным поведением Азербайджана, поднимал эту проблему по дипломатическим каналам, однако – безрезультатно.