ԵԱՀԿ-ը Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջում է ազատել բլոգեր Մեհման Հուսեյնովին
ԵԱՀԿ-ի մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը եւ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ղեկավար Գեորգ Լինքը դատապարտել են ադրբեջանցի բլոգեր, Թղթակիցների ազատության եւ անվտանգության ինստիտուտի ղեկավար Մեհման Հուսեյնովի դատավճիռը եւ պաշտոնական Բաքվին կոչ արել նրան անհապաղ ազատ արձակել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Ես իշխանություններին կոչ եմ անում Հուսեյնովին ազատել, հույս ունեմ, որ այդ որոշումը կվերանայվի Վճռաբեկ դատարանում»,- contact.az-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Միյատովիչը:
Նա հիշեցրել է իր նախկինում Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ էր արել ապաքրեականացնել զրպարտությունը եւ կատարել իր ստանձնած երկարաժամկետ միջազգային պարտավորությունները, գրում է NEWS.am-ը:
Իր հերթին ԺՀՄԻԳ-ի ղեկավար Գեորգ Լինքը նշել է, որ անմարդկային վերաբերմունքի եւ խոշտանգումների վերաբերյալ ցանկացած բողոք պետք է անմիջապես քննվի: Այս իմաստով Հուսեյնովի դատավճիռը մտահոգություն է հարուցում, ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ հայտնի բլոգեր Մեհման Հուսեյնովը մարտի 3-ին դատապարտվել է 2 տարի ժամկետով ազատազրկման Բաքվի Նասիմի շրջանի ոստիկանապետի՝ զրպարտության մասին հայցի հիման վրա: Հայցի պատճառը բլոգերի հայտարարությունն էր Նասիմի ոստիկանական բաժանմունքում իրեն խոշտանգելու մասին: Չնայած բլոգերի մարմնի վրա բռնության հետքերի առկայությանը, դատախազությունը հրաժարվել է խոշտանգման փաստով քրեական գործ հարուցել:

ОБСЕ требует у властей Азербайджана освободить блогера Мехмана Гусейнова
Представитель ОБСЕ по свободе прессы Дунья Миятович и глава Бюро Демократических Институтов и Прав Человека (БДИПЧ) Георг Линк осудили приговор азербайджанскому блогеру, главе Института свободы и безопасности репортеров Мехману Гусейнову и призвали официальный Баку немедленно освободить его.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 марта АРЦАХПРЕСС - «Я призываю власти освободить Гусейнова,  я надеюсь, что это решение будет пересмотрено в апелляционном суде»,- сказала Миятович, сообщает contact.az. Миятович напомнила о своих прежних призывах к властям Азербайджана декриминализовать диффамацию и выполнять свои долгосрочные международные обязательства.
В свою очередь, глава БДИПЧ Георг Линк отметил, что любые жалобы на бесчеловечное обращение и пытки должны быть немедленно расследованы. В этом смысле, решение суда по делу Гусейнова вызывает озабоченность, сказал он.
Популярный блогер и глава Института свободы и безопасности репортеров Мехман Гусейнов был приговорен 3 марта к 2 годам лишения свободы по иску о диффамации начальника полиции Насиминского района Баку Мусы Мусаева. Поводом для иска послужили заявления блогера о применении против него пыток в отделении Насиминской полиции. Несмотря на наличие следов насилия на теле блогера прокуратура отказалась возбуждать уголовное дело по факту пыток.