Ադրբեջանի զինուժն արձակել է ավելի քան 550 կրակոց
Մարտի 12-ին եւ լույս 13-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 550 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաեւ հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (1 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրաադրությանն առաջնագծում եւ շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Azerbaijan fired from rocket-propelled grenade launcher at night
The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces 55 times, from late Sunday night to early Monday morning.
STEPANAKERT, MARCH 13, ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired more than 550 shots toward the position-holders of the Republic of Artsakh Defense Army, and with different-caliber shooting weapons, the defense army informed.
In addition, the adversary fired one grenade from a rocket-propelled grenade launcher, in the southern direction of the line of contact.
But the Artsakh defense army vanguard units are in command of the operational and tactical situation at the frontline, and they confidently continue to reliably maintain their military positions.