ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպմանը Ստեփանակերտը շեշտը կդնի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման վրա
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջանային այցերով պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում մեծ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը: «Այս փուլում կարգավորման գործընթացում դրական տեղաշարժ ակնկալելը ճիշտ չէ, որովհետև Ադրբեջանը շարունակում է իր ահաբեկչական գործողությունները, իր ապակառուցողական քաղաքականությունը»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Կարևորելով համանախագահների այցը տարածաշրջան` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այն հետաքրքիր է լինելու, որովհետև երեք համանախագահներից երկուսը նոր են: «Որևէ բեկում պետք չէ ակնկալել: Այս այցելությունն ավելի շատ ճանաչողական բնույթ է կրելու: Պետք է այցելեն Հայաստան, Արցախ, մենք իհարկե, ներկայացնելու ենք Ադրբեջանի կողմից խախտումները վկայող փաստերը, ապացույցները: Դա միշտ է արվում տարբեր խողովակներով: Փետրվարի 24-26-ը տեղի ունեցած գործողությունների վերաբերյալ ապացույցները, գնահատականները ներկայացվել են նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին: Այնպես, որ այս գործընթացը շարունակվում է»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը: Նա նշեց, որ համանախագահների հետ հանդիպմանը խոսվում է տարբեր հարցերի շուրջ` կապված տարածաշրջանի իրավիճակի, առկա խախտումների հետ: Արցախը ևս մեկ անգամ հատուկ շեշտը դնելու է հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրման հարցի վրա:
Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այս մարտի 13-ի գիշերը համեմատաբար հանգիստ է եղել, գրանցվել են միջին քանակությամբ խախտումներ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ մարտի 27-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կայցելեն Հայաստան, կլինեն նաև Լեռնային Ղարաբաղում: Նրանք կփորձեն առաջ մղել կարգավորման գործընթացը:

Во время встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Степанакерт будет ставить акцент на внедрении механизмов расследования
Не надо иметь больших ожиданий в вопросе урегулированием карабахского конфликта в связи с визитом сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 марта АРЦАХПРЕСС Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс- секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
«Ожидать положительного сдвига в процессе урегулирования на данном этапе будет неверно, так как Азербайджан продолжает свои террористические действия, свою неконструктивную политику»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
Оценивая важность визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион, Давид Бабаян отметил, что ожидается интересный визит, поскольку 2 из 3 сопредседателей – новые лица. «Не надо ожидать перелома. Этот визит будет носить более познавательный характер. Они должны посетить Армению, Арцах. Мы, конечно, представим факты, свидетельствующие о нарушениях со стороны Азербайджана, доказательства. Это всегда делается по разным каналам. Доказательства и оценки по поводу действий 24-26-го февраля, были представлены Личному представителю действующего председателя ОБСЕ послу Анджею Каспрчику. Так что, процесс продолжается»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, во время встреч с сопредседателями Минской группы ОБСЕ обсуждаются различные вопросы – в зависимости от ситуации в регионе, от наличествующих нарушений. Арцах еще раз будет ставить акцент на внедрении механизмов расследования нарушений режима прекращения огня.
Комментируя ситуацию в зоне соприкосновения, Давид Бабаян сказал, что этой ночью – 13-го марта, ситуация на линии соприкосновения оставалась относительно спокойной, число нарушений было средним.
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что 27-го марта сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетят Амению, побывают в НКР. Они попытаются продвинуть процесс урегулирования.