Արցախում կկառուցվի առաջին արևային կայանը
Մարտի 14-ին կայացած նիստում Կառավարությունն ընդունել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար առավելագույն հզորություն սահմանելու վերաբերյալ ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարության նախագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Որոշմամբ առաջարկվել է ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովին փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար առավելագույն հզորություն սահմանել 30 ՄՎտ-ը:
Անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորտի հնարավորություններին՝ վարչապետը կարևորել է հիդրոէներգետիկայի ներուժի արդյունավետ օգտագործումը, ինչպես նաև շեշտադրել արևային էներգետիկայի զարգացման կարևորությունը: «Մենք որևէ ուսումնասիրություն չունենք արևային էլեկտրաէներգիայի արտադրության հնարավորությունների վերաբերյալ: Պետք է այդ ուղղությամբ քայլեր կատարենք, ինչի համար արդյունավետ կլինի նաև խորհրդակցել Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունների ու մասնագետների հետ: Այժմ պետք է արևային էլեկտրակայանների կառուցման համար հարմար տարածքների հետազոտություններ կատարենք, մանավանդ որ արդեն ներդրող կա, ով պատրաստ է կառուցել առաջին արևային կայանը: Բացի դրանից, պետք է արևային մարտկոցներ տեղադրել բոլոր նոր կառուցվող բնակարաններում՝ տաք ջրի մատակարարման համար: Դրա շնորհիվ քաղաքացիները և՛ միջոցներ կտնտեսեն, և՛ փորձ ձեռք կբերեն: Այսինքն, մենք պետք է գիտակցենք արևային էներգետիկայի հեռանկարայնությունը և այսօրվանից զարգացնենք այդ ոլորտը»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:

The first solar power plant to be built in Artsakh
During today’s session the Artsakh Government adopted the draft of the Artsakh Economy on establishing the maximum capacity for small hydropower plants.
STEPANAKERT, MARCH 14, ARTSAKHPRESS: The Artsakh State Commission on regulating public services and economic competition was recommended to  set a maximum capacity of 30 MW for small hydropower plants .
Speaking about the opportunities of the energy sector, the Prime Minister Arayik Haroutyunyan stressed the importance of efficient use of hydropower potential, as well as  emphasized  the importance of solar energy development.
“We don’t have any observation concerning the  possibilities of  the production of  solar power. We must make steps in this direction. It would be effective for us  to consult with the relevant agencies and experts of the Republic of Armenia.
Now we must do researches for selecting potential locations suitable for the construction of solar power plants, especially there is already an investor who is ready to build the first solar power plant. In addition, solar panels will be installed in all newly constructed homes for hot water supply. Due to this citizens will cut down expenses and gain experience,” said Arayik Haroutyunyan.