Արցախում կկառուցվի առաջին արևային կայանը
Մարտի 14-ին կայացած նիստում Կառավարությունն ընդունել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար առավելագույն հզորություն սահմանելու վերաբերյալ ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարության նախագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Որոշմամբ առաջարկվել է ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովին փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար առավելագույն հզորություն սահմանել 30 ՄՎտ-ը:
Անդրադառնալով էներգետիկայի ոլորտի հնարավորություններին՝ վարչապետը կարևորել է հիդրոէներգետիկայի ներուժի արդյունավետ օգտագործումը, ինչպես նաև շեշտադրել արևային էներգետիկայի զարգացման կարևորությունը: «Մենք որևէ ուսումնասիրություն չունենք արևային էլեկտրաէներգիայի արտադրության հնարավորությունների վերաբերյալ: Պետք է այդ ուղղությամբ քայլեր կատարենք, ինչի համար արդյունավետ կլինի նաև խորհրդակցել Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունների ու մասնագետների հետ: Այժմ պետք է արևային էլեկտրակայանների կառուցման համար հարմար տարածքների հետազոտություններ կատարենք, մանավանդ որ արդեն ներդրող կա, ով պատրաստ է կառուցել առաջին արևային կայանը: Բացի դրանից, պետք է արևային մարտկոցներ տեղադրել բոլոր նոր կառուցվող բնակարաններում՝ տաք ջրի մատակարարման համար: Դրա շնորհիվ քաղաքացիները և՛ միջոցներ կտնտեսեն, և՛ փորձ ձեռք կբերեն: Այսինքն, մենք պետք է գիտակցենք արևային էներգետիկայի հեռանկարայնությունը և այսօրվանից զարգացնենք այդ ոլորտը»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:

В Арцахе будет построена первая солнечная электростанция
Правительство Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) приняло на состоявшемся 14 марта заседании проект министерства экономики НКР об установлении максимальной мощности для малых гидроэлектростанций.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 марта АРЦАХПРЕСС По решению правительства комиссия по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции установила для малых ГЭС максимальную мощность 30 МВт.
Говоря о возможностях в энергетическом секторе, премьер-министр подчеркнул важность эффективного использования водно-энергетического потенциала республики, а также  развития солнечной энергетики.
"Мы не имеем  никаких исследований в области изучения возможностей использования солнечной энергетики. Необходимо предпринять определенные шаги в этом направлении, для чего нужно проводить консультации с соответствующими ведомствами и специалистами Республики Армения. Теперь мы должны исследовать территории, пригодные для строительства солнечных электростанций, тем более уже есть инвестор, который готов построить первую солнечную электростанцию. Кроме того, нужно установить солнечные батареи во всех сооружаемых домах для обеспечения горячего водоснабжения. Благодаря этому граждане и сэкономят средства, и приобретут опыт. Другими словами, мы должны осознавать, насколько перспективно развитие солнечной энергетики и с сегодняшнего дня заняться развитием этого сектора», – сказал А. Арутюнян.