ՀՀ և ՌԴ հարաբերությունները դաշնակցային են բառի իսկական իմաստով. Պուտին
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններն անցած 25 տարիների ընթացքում ստացել են լիակատար դաշնակցային բնույթ՝ բառի իսկական իմաստով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Մոսկվայից, նման հայտարարությամբ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ հանդես եկավ ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: «Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են շատ խորը արմատների վրա, որոնք գնում են դեպի դարերը, անցյալը: Այդպես էլ շարունակվում է նաև զարգացման ներկա փուլում»,- նշեց ՌԴ նախագահը: Վլադիմիր Պուտինը նշեց նաև, որ ապրիլի 3-ին նշվելու է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
«Գիտենք, որ մեր հանդիպումը տեղի է ունենում Հայաստանում մեծ ներքաղաքական իրադարձությունների նախապատրաստման ֆոնին: Հայաստանում ապրիլի 2-ին նախատեսվում են խորհրդարանական` Ազգային ժողովի ընտրություններ, և այս ամենը կապված է նաև սահմանադրական բարեփոխումների հետ: Վստահ եմ, որ Հայաստանը Ձեր առաջնորդությամբ կանցնի իր զարգացման այս փուլը: Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում»,- նշեց Պուտինը:
Նա ընդգծեց նաև, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը համագործակցում են գրեթե բոլոր ուղղություններով` միջազգային կազմակերպություններում, այդ թվում այն կազմակերպություններում, որոնք գործում են հետխորհրդային տարածքում, ինչպես նաև ունիվերսալ միջազգային կազմակերպություններում:

Over the past 25 years the relations of Armenia and Russia received full allied essence – in the true sense of the word, Russia’s President Vladimir Putin said during a meeting with Armenian President Serzh Sargsyan, Armenpress correspondent reports from Moscow.
Armenian-Russian relations are truly allied, says Vladimir Putin
STEPANAKERT, MARCH 15, ARTSAKHPRESS: “The relations of Armenia and Russia have always been built on very deep roots, which date back to centuries, the past. This way it continues also in the current stage of development”, Putin said.
Vladimir Putin also mentioned that April 3 will mark the 25th anniversary of establishing diplomatic ties between Armenia and Russia.
“We know that our meeting is taking place in the background of the preparation for big domestic political events in Armenia. The parliamentary, National Assembly election is scheduled for April 2 in Armenia. I am sure, under your leadership, Armenia will pass this stage of its development. I wish you success”, Putin said.
Putin also underscored that Armenia and Russia are cooperating in almost every direction, in international organizations, including the organizations which operate in the post-Soviet territory, as well as universal international organizations.