Քալիֆորնիայի սենատի անդամը Թուրքիային կոչ է արել վերադարձնել հայկական եկեղեցիները
Կալիֆորնիայի սենատի անդամ Էնթոնի Պորտինտինոն մարտի 20-ին բանաձեւ է ներկայացրել, համաձայն որի` ապրիլը պետք է դառնա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ամիս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Բանաձեւում նաեւ առկա է կոչ Թուրքիայի Հանրապետությանը` առգրավված եկեղեցական օբյեկտները օրինական տերերին վերադարձնել, հաղորդում է Asbarez-ը:
«Չնայած Քալիֆորնիայի օրենսդիր մարմինը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` մեր հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ եկեղեցական սեփականության հարցը դեռեւս չի ներառվել օրենսդիր ժողովի պալատի ընդունած բանաձեւում: Ցանկացած երկրում կրոնական խտրականությունը հակասում է համամարդկային արժեքներին: Ես միանում են բազմաթիվ կողմնակիցներին, ովքեր կարծում են, որ հայկական պատմական եկեղեցիները հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգությունն են եւ պետք է վերադարձվեն իրենց օրինական սեփականատերերին, որպեսզի դրան օգտագործեն համապատասխան կրոնական նպատակներով», - հայտարարել է սենատոր Պորանտինոն:

Член сената Калифорнии призвал Турцию вернуть армянские церкви
Член сената Калифорнии Энтони Портинтино 20 марта представил резолюцию, согласно которой апрель должен стать месяцем памяти жертв Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта АРЦАХПРЕСС - В резолюции также содержится призыв к Турецкой Республике вернуть конфискованные церковные объекты их законным владельцам, сообщил Asbarez .
«Хотя законодательный орган Калифорнии признал Геноцид армян, наши исследования показывают, что вопрос о церковной собственности еще не включен в резолюцию, принятую палатой законодательного собрания. Религиозная дискриминация в любой стране противоречит общечеловеческим ценностям. Я присоединяюсь ко многим историкам, которые считают, что исторические армянские церкви представляют культурное наследие армянского народа и должны быть возвращены их законным  владельцам, чтобы и использовали для соответствующих религиозных целей», - заключил сенатор Порантино.