Շփման գծում իրադրությունը լարված է եղել. ԱՀ ՊԲ
Ապրիլի 3-ին և լույս 4-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում, հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝ դիպուկահար հրացաններից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակել են իրականացնել  մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

Azerbaijan fired from sniper rifles at night
The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces 60 times, from late Monday night to early Tuesday morning.
STEPANAKERT, APRIL 4 ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired more than 900 shots toward the position-holders of the Republic of Artsakh Defense Army, and with different-caliber shooting weapons, including sniper rifles, the defense army informed.
But the Artsakh defense army vanguard units continued reliably maintaining their military positions, and they took actions in response when necessary.