ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն քվեարկելու Է Սիրիայի վերաբերյալ բանաձեւի նախագծի շուրջ
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ապրիլի 12-ին քննարկելու Է Սիրիայի Խան Շեյխուն քաղաքում ենթադրյալ քիմիական գրոհի հետաքննության վերաբերյալ բանաձեւի նախագիծը, որը պատրաստել են Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ը եւ Ֆրանսիան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես հայտնել են համաշխարհային կազմակերպությանն առընթեր ՌԴ մշտական ներկայացուցչությունում, քվեարկությունը նշանակված Է Մոսկվայի ժամանակով ժամը 22:00-ին:
Նախօրյակին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում արեւմտյան երեք երկրների պատվիրակությունները ներկայացրել են փոքր-ինչ վերամշակված բանաձեւի նախագիծ, որում դատապարվտում Է «քիմիական զենքի օգտագործումը Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում, այդ թվում՝ Խան Շեյխունում իրականացված գրոհը»: Փաստաթղթի հեղինակները պահպանել են Դամասկոսին ներկայացվող պահանջը՝ ՄԱԿ-ի հետաքննչական հանձնաժողովին եւ Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը հանձնել միջադեպի օրը օդուժի թռիչքներին վերաբերող ամբողջ տեղեկատվությունը, ինչպես նաեւ մուտք ապահովել այն ռազմակայաններ, որ? ?եղից կարող Էին հարվածներ հասցվել Խան Շեյխունին:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի նախագիծը առաջարկում Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին՝ օգնել հետաքննելու Սիրիայում, այդ թվում՝ Խան Շեյխունում քիմիական զենքի հետ կապված ենթադրյալ միջադեպերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

UN Security Council to vote on draft resolution over Syria
The UN Security Council on April 12 will vote on a draft resolution over a purported chemical attack in Syria’s Khan Sheikhoun, TASS reported.
STEPANAKERT, APRIL 12,  ARTSAKHPRESS: The document has been prepared by the United Kingdom, France and the United States.
According to the Russia’s permanent mission in the UN, the voting is scheduled at 22:00 Moscow time.
Earlier the delegations of three western countries submitted a revised version of the draft resolution in the UN Security Council which condemned the use of chemical weapons in Syria, as well as the attack committed in Khan Sheikhoun.
The document also demands that Damascus hand over all information on flights on the day of the incident to the Joint Investigative Mechanism of the UN and the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) and provide access to the military bases from which strikes against Khan Sheikhoun could be carried out.
The UN Security Council’s draft resolution proposes the UN Secretary-General to assist investigating the purported incidents of chemical weapons in Syria, as well as in Khan Sheikhoun.