Հայաստանի և Չինաստանի միջև ՊՆ համագործակցության ծրագիր է ստորագրվել
Չինական կողմի հետ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու, մի շարք փոխշահավետ նախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում են ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից ու մանրամասնում, որ ապրիլի 11-ից 14-ը աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում էր գտնվում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Կենտրոնական ռազմական խորհրդի միջազգային ռազմական համագործակցության գրասենյակի պետ, դերծովակալ Գուան Յուֆեյի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում ՉԺՀ պատվիրակությանն ընդունել են ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը, պաշտպանության նախարարի տեղակալ-Ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը և ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը:
Պաշտոնական հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում հայ-չինական համագործակցության ներկա ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներ, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Այցի ավարտին ՉԺՀ բարձրաստիճան պատվիրակությանը, Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թյան Էրլյունի ուղեկցությամբ,  ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել և ամփոփվել են բանակցությունների արդյունքներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև առկա քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները, ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է կողմերի միջև փոխգործակցության ընդլայնման և նոր ոլորտների ներգրավվման կարևորությունը:
Հանդիպման ավարտին ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և դերծովակալ Գուան Յուֆեյը ստորագրել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՉԺՀ պաշտպանության նախարարության միջև 2017թ. համագործակցության ծրագիրը:

A Chinese army delegation led by Rear Admiral Guan Youfei, Director of the International Military Cooperation Office of the Central Military Commission of China, was in Armenia from Tuesday to Friday, on a working visit.
Armenia, China MODs sign 2017 cooperation program
STEPANAKERT, APRIL 14,  ARTSAKHPRESS: The delegation had meetings with Lt. General Movses Hakobyan, Chief of the General Staff of Armenia’s Armed Forces, Davit Pakhchanyan, deputy defense minister and chairman of the state committee of military-industry and Levon Ayvazyan, head of the defense policy department of the defense ministry.
The meetings focused on the current process and development prospects of the Armenian-Chinese defense cooperation, international and regional security issues and other issues of bilateral interest.
Agreements were reached on enhancing cooperation in the defense sector and realizing several mutually beneficial projects.
At the end of the visit, defense minister of Armenia Vigen Sargsyan held a meeting with the Chinese delegation, accompanied by Ambassador of China to Armenia H.E. Tian Erlong.
The results of the talks and the agreements were discussed and summarized at the meeting.
The Armenian defense minister highly praised the high level political relations between the two countries and stressed the necessity of enhancing partnership and involving new sectors.
Subsequently, head of the Armenian MOD Department of Defense Policy, Levon Ayvazyan, and Rear Admiral Guan signed the 2017 cooperation program between the defense ministries of Armenia and China.