Արցախի էկոնոմիկայի փոխնախարարն արձագանքել է Շուշիի մզկիթի վերաբերյալ Ադրբեջանում բարձրացված աղմուկին
Շուշիի Գոհար Աղա (Վերին Ջումա) Մզկիթի շրջակայքում հնագիտական պեղումների մզկիթի եւ վերականգնողական աշխատանքների վերաբերյալ Ադրբեջանում բարձրացված աղմուկի վերաբերյալ արձագանքել է ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ Շահվերդյանը մասնավորապես ասել է, որ Արցախում գտնվող ցանկացած պատմամշակութային հուշարձան Արցախի Հանրապետության ժողովրդի սեփականությունն է, և այդ թվում՝ պարսկական մշակույթի հուշարձանների պահպանությունը, ուսումնասիրումն ու վերականգնումը մեր առաջնահերթ խնդիրներից է:
«2015 թվականից Արցախի Հանրապետությունը միացել է Հնագիտական ժառանգության պահպանության մասին եվրոպական և Եվրոպայի ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության կոնվենցիաներին, ինչը նշանակում է, որ այդ բնագավառում արցախյան կողմն իր վրա է վերցրել պարտավորություններ, որոնց անվերապահորեն հետևում է:
Շուշիի Վերին Մզկիթի վերականգնման աշխատանքների ամբողջ գործընթացը համապատասխանում է վերոհիշյալ կոնվենցիայի դրույթներին: Ցանկանում եմ հատկապես ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետությունում պատմամշակությաին հուշարձանների ուսումնասիրման եւ վերականգնման ծրագրերը մշակվում եւ իրականացվում են անկախ ցանկացած երրորդ կողմի վերաբերմունքից եւ մեկնաբանություններից»,- ասել է ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալը:

Restoration & research of monuments in Artsakh is done regardless of third party attitudes – deputy minister
Sergey Shahverdyan, deputy minister of economy of Artsakh, spoke about the Azerbaijani comments regarding the archeological excavations and restoration works near the Shushi’s Gohar Agha (Upper Juma) Mosque.
STEPANAKERT, APRIL 14, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Any historic-cultural monument in Artsakh is the property of the people of Artsakh, and, including, the preservation, study and restoration of Persian culture monuments are one of our priority tasks.
Since 2015, Artsakh joined the European Convention on Preservation of Archaeological Heritage and European Architectural Heritage Protection Convention, which means the Artsakhi side has assumed obligations in this sphere, which it follows unconditionally. The entire process of the restoration works of Shushi’s Upper Mosque is fully in line with the provisions of the abovementioned conventions.
I would like to especially mention that the research and restoration programs of historic-cultural monuments in Artsakh are designed and realized regardless the attitude and comments of any third party”, he said in a statement.