Դադիվանքում այսօր մեծ շուքով նշվել է Սուրբ Զատիկը (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այն կոչվում է նաև Պահք, որն ունի մաքրագործական և ճգնակեցական նշանակություն։
«Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց» ավետիսով մարդկության համար սկիզբ առավ նոր կյանքի, նոր գարնան պայծառ առավոտը: «Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի»՝ կյանքի առաջին իրական հաղթանակը մահվան նկատմամբ:
Հայերեն Պահքը կոչվում է նաև Զատիկ, որը նշանակում է զատվել, հեռանալ զազիր, անմաքուր ու դժնդակ խորհուրդներից և դառնալ բարու գործակից: Սա խորհրդանշում է անցումը չարից դեպի բարին, պակասությունից դեպի լիություն, անպիտանությունից և չար գործերից՝ դեպի պիտանություն ու առաքինի վարք:  Սբ. Հարության տոնին հավատացյալները միմյանց ողջունում են «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց» ավետիսով, պատասխանում՝ «Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի»:
Այսօր վաղ քրիստոնեական մենաստան Դադիվանքում (4-6 դդ.) մատուցվել է Սուրբ Պատարագ՝ նվիրված Հիսուս Քրիստոսի Հարության տոնին, որը կատարվել է Պաշտպանության նախարարության հոգևոր ծառայության առաջին պատասխանատու  Տ. Վրթանես վարդապետ Աբրահամյանի ձեռամբ:
Պատարագի վերջում տեղի է ունեցել զինվորների մկրտության արարողություն:
Վանական համալիրի բակում պարում և երգում էին երեխաները: Համերգային ծրագրով հանդես է   եկել  Արցախի «Մենք ենք, մեր սարերը» երգի-պարի պետական համույթը:
Տեղում թխել են արցախյան ժենգյալով հաց, հյուրերի համար սեղան էր բացված. մատուցվում էր մատաղ արված գառան միս, զատկական տոնին հատուկ  ավանդական ուտեստներ, ձուկ, կանաչեղեն, գաթաներ, ներկած ձվեր:
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ զատկական տոնի կապակցությամբ. խաղաղություն, բարիք և սեր բոլորիդ: Թող Աստված պահպանի մեզ և աջակցի մեր բոլոր բարի գործերին:
Պաշտպանության նախարարության հոգևոր ծառայության առաջին պատասխանատու  Տ. Վրթանես վարդապետ Աբրահամյան
Ժողովուրդն ու զինծառայողները…
Զինվորների մկրտության արարողություն
«Մենք ենք, մեր սարերը» երգի-պարի պետական համույթի սոլիստները
ԱՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը (կենտրոնում), ձախից փառատոնի նախաձեռնող Մարիամ Պիլաֆյանն է, աջից՝  ԱԺ մամլո ծառայության ղեկավար Լիլիթ Ասրյանը

Благая весть - Христос воскресе!
Событие Воскресения Христова — самый большой и светлый христианский праздник. Этот праздник еще называют Пасхою, то есть Днем, в который совершилось наше перехождение от смерти — к жизни и от земли — к Небу.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 апреля АРЦАХПРЕСС-  Христос воскрес! — и для всего мироздания началась истинная весна, светлое, радостное утро новой жизни. Воскресение Господа Иисуса — первая действительная победа жизни над смертью.
По армянски Пасха называется Затик, которое происходит, от «азатутюн, азатвел» (свобода, освобождаться) и означает избавление от страданий, зла и смерти. Приветствуя друг друга в день Пасхи, русские христиане произносят: «Христос воскресе!» и отвечают: «Воистину воскресе!» Армянские христиане говорят друг другу: «Христос воскрес из мертвых!» и отвечают: «Благословенно Воскресение Христово!»
Сегодня  в раннехристианском монастыре Дадиванк (4-6 вв.) прошла служба, посвящённая Воскрешению Господа Иисуса Христа, которую провёл руководитель службы военных капелланов армии Республики Армения отец Врданес.
В конце службы прошло крещение группы военнослужащих...
Во дворе монастыря дети пели песни, танцевали. Со своими номерами выступили солисты Государственного этнографического ансамбля НКР «Мы и наши горы»...
Там же, во дворе, чуть поодаль пекли женгеловац, был накрыт стол для гостей, на котором были мясо жертвенного барана, пасхальные яйца, рисовый плов, сыр, зелень, рыба…
С радостью и от всего сердца поздравляю вас со Светлым Христовым воскресением-Пасхой Господней! Мира, добра и любви вам!
Пусть Господь защитит нас и поддержит во всех добрых починах. И дарит каждой семье благословение, мир и согласие!
Руководитель службы военных капелланов армии Республики Армения отец Врданес.
Прихожане и военнослужащие.
Крещение военнослужащих.
Солисты Государственного этнографического ансамбля НКР «Мы и наши горы»
Министр культуры НКР Нарине Агабалян (в середине), слева от неё Мариам Пилафян, организатор этого мероприятия, справа руководитель пресс-службы НС Лилит Асрян.