ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ՀՀ ներկայացուցչի նշանակումը մեծ օգուտ կտա Հայաստանին. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստանի ներկայացուցչի նշանակման հետ կապված ձգձգումը որևէ կապ չուներ Հայաստանի հետ, այլ կապված էր Բելառուս-Ռուսաստան հարաբերությունների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Panorama.am-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց  Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, ՌԴ-ի և Բելառուսի միջև մշտապես գրեթե նույն սցենարով վեճեր են լինում. «Բելառուսը կամ նախագահ Լուկաշենկոն ամեն հարթակ օգտագործում են իրենց քաղաքական նպատակներին հասնելու համար: Վաղ թե ուշ այդ երկրները գալիս են ինչ-որ համաձայնության, գրեթե հիմնականում էներգակիրների գների, այս դեպքում գազի գնի հետ կապված, որից հետո հարաբերությունները կարգավորվում են: Դա տեղի ունեցավ նաև այս դեպքում»:
Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում ՀՀ ներկայացուցչի նշանակմանը, քաղաքագետը չի կարծում, որ մեծ օգուտ կտա Հայաստանին. «Իհարկե, վատ չէ, բայց իրավիճակը չի փոխվի: Տարբեր շրջաններում այդ պաշտոնում կլինեն նաև ՀԱՊԿ այլ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներ, և չի նշանակում, որ դա որոշակի իրավիճակ կփոխվի տվյալ երկրի համար»:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար է նշանակվել Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը:  Նա պաշտոնը կստանձնի 2017թ-ի մայիսի 2-ից:

Независимо от возглавляющего ОДКБ лица, Армения и Россия серьезно сотрудничают в данной структуре: Политолог
Политолог Александр Искандарян положительно оценивает назначение представителя Армении Юрия Хачатурова на должность генерального секретаря ОДКБ, однако считает, что этим ситуация для Армении не изменится.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 апреля АРЦАХПРЕСС - “Конечно, это неплохо, но ситуация не изменится. Между Росиией и Арменией в рамках ОДКБ налажено серьезно сотрудничество, которое не обусловлено лицами, вогзлавляющими данную структуру”, - заявил 18 апреля во время встречи с журналистами политолог.
Он добавил, что придет время, когда на должность генсека ОДКБ будут назначены представители других стран – членов организации, однако это не означает, что для данной страны ситуация изменится.
Комментируя затягивание назначения представителя Армении на должность генерального секретаря ОДКБ, политолог заверил, что это не имеет никакого отношения к Армении.
“Это связано с отношениями Беларусь-Россия. Беларусь или Лукашенко используют любую площадку для достижения своих политических целей. Рано или поздно эти страны (Беларусь и Россия –ред.) приходят к определенному согласию. Это же произошло и в данном случае”, - пояснил Искандарян.
Генеральным секретарем ОДКБ со 2 мая 2017 года назначен секретарь Совета национальной безопасности Армении Юрий Хачатуров.