Հայտնի են Շուշիի Վերին մզկիթում իրականացրած հնագիտական պեղումների նախնական արդյունքները
Շուշիի Վերին մզկիթում իրականացրած հնագիտական պեղումների արդյունքում իսլամական գերեզմանատան տապանաքարեր են հայտնաբերվել, որոնք հիմնականում թվագրվում են 1905-06 թվականներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայացնելով մզկիթում իրականացված հնագիտական պեղումների արդյունքները «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ այս մասին ասել է Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտական գծով փոխտնօրեն, հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Նժդեհ Երանյանն:
«Մզկիթը կառուցվել է 1883թ: Խորհրդային միության տարիներին՝ 1970-ակն թվականներին իրականացվել են վերականգնողական աշխատանքներ, որի արդյունքում հիմնականում փոփոխությունների են ենթարկվել մզկիթի բակը և հարակից տարածքը: Մեր պեղումները ընթացել են այս տարվա մարտի 21-ից ապրիլի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում: Պեղումները իրականցվել են երեք հատվածներում՝ մզկիթի արևմտյան և արևելյան տապանաբակերում, ջրավազանի շրջակայքում և մեդրեսեում (իսլամական ուսումնական հաստատություն, որը կատարում է միջնակարգ դպրոցի և իսլամական հոգևոր ճեմարանի դեր)»,- ասել է  Ն. Երանյանը:
Հնագիտական արշավախմբի ղեկավարի խոսքով, պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել է սալահատակ տարածություններ և ջրավազանի տարբեր ժամանակահատվածի խողովակներ, ինչպես նաև աղյուսաշեն կառույց, որը նախնական ուսումնասիրություններով ջրամբար է:

Preliminary results of archaeological excavations implemented in the Iranian Upper Mosque of Shushi known
As a result of excavation-clearing works implemented in the Iranian Upper Mosque in Shushi town, Artsakh, Islamic cemetery tombstones have been discovered, which mostly date back to 1905-06.
STEPANAKERT, APRIL 19,  ARTSAKHPRESS:  Njdeh Yeranyan, deputy director of the State Service of Historic Environment Protection SNCO and the head of the archaeological expedition told Artsakhpress.
"The Upper Mosque of Shushi was built in 1883. During Soviet years in 1970 restoration works were carried out, as a result of which mainly the mosque courtyard and the surrounding area have undergone changes.
Excavation works have been underway since March 21 and lasted for 20 days.
Excavations have been  carried out in three parts:  in eastern and western  graveyards of the mosque, near the pool and in the madrasah  ( Arabic: “school”) English madrassa, (Islamic educational institution, which performs the role of a high school and a theological seminary ), "he said.
He informed that during excavations paving areas and pool pipes of different period, as well as  brick structure have been discovered. N. Yeranyan noted that preliminary studies show that it may be a reservoir.