Չեխիայում քննարկվում է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև ընդունելու հավանականությունը
Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատում քննարկվում է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև ընդունելու հավանականությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Չեխիայի Հանրապետությունում և Սլովակիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը:
«Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը, խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, պաշտոնյաներ և խորհրդարանականներ, Չեխիայի կաթոլիկ եկեղեցին, շատ այլ կառույցներ և հեղինակավոր գործիչներ: Պատգամավորների պալատում ևս քննարկվում է այդ կապակցությամբ բանաձև ընդունելու հավանականությունը»,- նշեց դեսպանը։
Չեխիայի Հանրապետության Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն 2015թ. ապրիլի 14-ին միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձև, որը վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի կողմից 1948թ. դեկտեմբերի 9-ի «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի» մասին կոնվենցիան, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների օրենսդիր ու գործադիր մարմինների, ինչպես նաև՝ միջազգային կազմակերպությունների որոշումները, դատապարտում է ցեղասպանությունների ժխտումը:

Possibility of adopting resolution on condemning Armenian Genocide under discussion in Czech Republic
The probability of adopting a resolution condemning the Armenian Genocide is under discussion in the Chamber of Deputies (lower house) of the Parliament of the Czech Republic, Ambassador of Armenia to the Czech Republic H.E. Tigran Seyranyan told ARMENPRESS.
STEPANAKERT, APRIL 21,  ARTSAKHPRESS: “The Armenian Genocide has been recognized and condemned by President of Czech Republic Milos Zeman, the foreign relations committee of the Chamber of Deputies of the Parliament, officials and parliamentarians, the Catholic Church of Czech Republic, many other structures and renowned figures. He possibility of adopting a resolution in this regard is also under discussion in the Chamber of Deputies”, the Ambassador said.
On April 14, 2015, the foreign relations committee of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament unanimously adopted a resolution dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, which condemned the denial of genocides.