ԿԽՄԿ-ն Արցախում օգնություն է տրամադրում միայնակ ծերերին և ականների պայթյունի հետևանքով տուժածների ընտանիքներին (լուսանկարներ)
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) 2016 թվականին համալրել է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքային և գյուղական տարածքներում ապրող ավելի քան 290 անապահով ծերերի ամսական եկամուտը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Էթերի Մուսայելյանը և նշել, որ այդ օգնությունը հնարավորություն է տալիս նրանց պահպանել նվազագույն կենսապայմանները:
«ԿԽՄԿ-ն 2012 թվականից օգնություն է տրամադրում նաև ականների պայթյունի հետևանքով տուժածներին՝ փորձելով ինչ-որ ձևով թեթևացնել նրանց հոգսերը: Այսօրվա դրությամբ ծրագրից արդեն օգտվել է 200 ավելի ընտանիք: Ականի պայթյունից տուժած մի շարք առավել անապահով ընտանիքներ ստացել են դրամական օգնություն՝ ականի միջադեպերի հետ կապված բժշկական ծախսերը հոգալու համար»,- ասել է Է. Մուսայելյանը:
Նախօրեին Արցախի և Հայաստանի ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են տեսակցելու Մարտունի և Ճարտար քաղաքներում ապրող միայնակ ծերերին և ականների պայթյուններից տուժածներին:
ԱՀ Մարտունի քաղաքի 86-ամյա բնակչուհի Ստելինա Սարգսյանը, ով միայնակ տարեց կին է և օգտվում է ԿԽՄԿ-ի կողմից տրամադրվող օգնությունից մեզ հետ զրույցում ասել է. «Արդեն 2 տարի է ինչ ԿԽՄԿ-ն ամսական 6000 դրամ է տրամադրում, ստանում եմ կենսաթոշակ և 9000 դրամ նպաստ:
Առողջությունս շատ վատ է, չեմ կարողանում ազատ քայլել. հիմնականում պառկած եմ լինում: Հարևաններս օգնում են, խանութից հաց են բերում: Դժվարությամբ, բայց կարողանում եմ իմ կարիքները հոգալ»:
Մարտունի քաղաքի 80-ամյա միայնակ տարեց Սվետլանա Մուսայելյանն էլ ասել է, որ առողջական լուրջ խնդիրներ ունի:
«Մի աչքս ընդհանրապես չի տեսնում: Հարևաններս, բարեկամներս են օգնում: Ես չեմ կարողանում բակ իջնել, խանութ գնալ: Կարմիր խաչը արդեն 3 տարի է, ինչ ամեն ամիս 4900 դրամ գումար է տալիս, իսկ պետությունն էլ, բացի կենսաթոշակից ամեն ամիս 9000 դրամ նպաստ է տրամադրում, որպես միայնակի»,- ասել է Ս. Մուսայելյանը:
Մարտունու շրջանի ճարտար քաղաքի 39-ամյա Սասուն Դանիելյանը, ով ևս ԿԽՄԿ-ի շահառուներից է, պատմել է, որ 2015 թվականին ականի պայթյունի հետևանքով կորցրել է աջ ոտքը:
«Որպես հաշմանդամ ընդամենը 19000 դրամ կենսաթոշակ եմ ստանում: Պրոթեզի խնդիր ունեմ, քանի որ եղածը կոտրվել է և այլևս հնարավոր չէ օգտագործել: Երկու անչափահաս երեխա ունեմ: Տեղի  դպրոցում նաև գիշերային պահակ եմ աշխատում, որպեսզի կարողանամ ընտանիքիս հոգսերը հոգալ. կինս չի աշխատում: Տուն չունենք, վարձով ենք ապրում»,- ավելացրել է Ս. Դանիելյանը և ընդգծել, որ ԿԽՄԿ-ն մի քանի օր առաջ 2 տոննա ցորեն է տվել, առաջիկայում էլ պետք է նաև հավեր տան՝ որպես օգնություն:

МККК оказывает помощь одиноким старикам и пострадавшим от взрывов мин
В 2016 году Международный Комитет Красного Креста (МККК) оказал финансовую помощь более чем 290 необеспеченным семьям и пожилым людям, проживающим в городской и сельской местности Арцаха (Нагорного Карабаха).
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля АРЦАХПРЕСС - Об этом беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» сообщила сотрудница пресс-службы миссии МККК в Нагорном Карабахе Этери Мусаелян, отметившая, что данная помощь дает бенефициарам возможность поддерживать минимальный уровень жизни.
«С 2012 года МККК оказывает помощь также пострадавшим в результате взрывов  мин, стараясь облегчить их проблемы. На сегодняшний день данной программой воспользовалось более 200 семей.  Несколько необеспеченных семей, пострадавших от взрывов мин, получили финансовую помощь для покрытия медицинских расходов», – сказала Э. Мусаелян.
На днях представители  МККК Арцаха и Армении  посетили  проживающих в городах  Мартуни и Чартар  одиноких пожилых людей и граждан, пострадавших  от взрыва мин.
80-летняя одинокая   пожилая жительница Мартуни Светлана Мусаелян сообщила, что  имеет серьезные проблемы со здоровьем.
«Один глаз  вообще не видит. Я не могу выйти на улицу, ходить в магазин. Помогают соседи, родственники. Красный Крест в течение 3-х лет ежемесячно выдает 4900  драмов, а государство, помимо ежемесячной  пенсии,  каждый месяц выплачивает компенсацию в размере  9000 драмов», – сказала  С. Mусаелян.
Бенефициар МККК 39-летний Сасун Даниелян из города Чартар Мартунинского района сообщил, что в 2015 году потерял правую ногу в результате подрыва на мине.
«Получаю пенсию по инвалидности  в размере  всего 19000 драмов.  Имеются  проблемы с протезом, так как он был сломан и больше не может быть использован. У меня двое маленьких детей. Работаю ночным  сторожем в местной школе, жена не работает. Дома у нас нет, жилье арендуем», – добавил С. Даниелян.
Он также сообщил, что несколько дней назад МККК выдал 2 тонны пшеницы. В качестве помощи  будут также предоставлены  куры.