Այս գիշեր Ադրբեջանի զինուժը կիրառել է հակատանկային նռնականետեր. Արցախի ՊԲ
Ապրիլի 23-ին և լույս 24-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 70 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 800 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է հաստոցավոր հակատանկային (4 արկ), իսկ արևելյան հատվածում՝ ձեռքի հակատանկային նռնականետ (5 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

Azerbaijan fired from grenade launchers at night
The adversary violated the ceasefire along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces more than 70 times, from late Sunday night to early Saturday morning.
STEPANAKERT, APRIL 24,  ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired around 800 shots toward the position-holders of the Republic of Artsakh Defense Army, and with different-caliber shooting weapons, the defense army informed.
In addition, the adversary fired 9 shells from shoulder-launched, anti-tank rocket-propelled grenade launchers, in easterly and southeasterly directions of the line of contact.
But the Artsakh defense army vanguard units continue confidently carrying out their military watch, and they take actions in response when necessary.