Հրաչյա Հարությունյանը կփոխանցվի Հայաստան. արդարադատության փոխնախարար
ՌԴ–ում 18 մարդու կյանք խլած ավտովթարի գործով 6 տարվա եւ 9 ամսվա դատապարտման ազատազրկված Հրաչյա Հարությունյանը կփոխանցվի Հայաստան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց Հայաստանի արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը:
«Հայաստանի իշխանությունները, Արդարադատության նախարարությունը հետեւողական ջանքեր են գործադրել Հրաչյա Հարությունյանի փոխանցման խնդրի լուծման ուղղությամբ եւ ներկայումս նրա՝ Հայաստան փոխանցելու հարցում ֆինանսական պարտավորությունների առկայության խոչընդոտը վերացված է», - ասաց փոխնախարարը:
Նշենք, որ Հրաչյա Հարությունյանի դեմ ներկայացված ֆինանսական փոխհատուցման պահանջը չկատարելը արգելք էր հանդիսանում դատապարտյալի փոխանցման համար:
Հրաչյա Հարությունյանի տեղափոխման ժամկետների մասին դեռեւս վաղ է խոսելը:
Հիշեցնենք, որ Հրաչյա Հարությունյանը «Կամազ» մակնիշի մեքենայով 2013թ. հուլիսի 13-ին ՌԴ Պոդոլսկի շրջանի մերձակայքում բախվել էր մարդատար ավտոբուսին, ինչի հետեւանքով զոհվել էր 18 մարդ: Հայ վարորդը դատապարտվել էր 6 տարի ու 9 ամիս ազատազրկման:

Hrachya Harutyunyan to be extradited from Russia to Armenia
Hrachya Harutyunyan, an Armenian driver convicted of causing a major traffic accident in Russia that killed 18 people, will be extradited from Russia to Armenia, Deputy Minister of Justice of Armenia, Vigen Kocharyan, told NEWS.am.
STEPANAKERT, APRIL 25,  ARTSAKHPRESS: “The Armenian authorities, the Ministry of Justice have made consistent efforts to resolve this issue. The obstacle of financial obligations in the issue Harutyunyan's extradition has been eliminated,” Kocharyan said.
However, it is too early to talk about the terms of his extradition.
Hrachya Harutyunyan had pleaded guilty to causing a major traffic accident in Russia. The truck he was driving had crashed into a passenger bus in July 2013, killing 18 and injuring 40 people. He was sentenced to six years and nine months in prison.