Ստեփանակերտում կբացվի հայկական տարազների Ֆոտոստուդիա (լուսանկարներ)
Երևանում գործող «Տերյան» մշակութային կենտրոնը Ստեփանակերտում մայիսի 7-ին բացելու է հայկական տարազների Ֆոտոստուդիայի մասնաճյուղ:
Ստեփանակերտում  կբացվի  հայկական  տարազների  Ֆոտոստուդիա (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն, նկարիչ-դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանն ասել է, որ Արցախում մասնաճյուղ ունենալու գաղափարը շատ վաղուց էր:
«Մենք մեր աշխատանքով փորձում ենք Արցախը զբոսաշրջիկների համար ավելի հետաքրքիր դարձնել:Անցած տարի Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում անցկացված «Երևան տարազ Ֆեստ» փառատոնը մեծ ընդունելություն է գտել արցախցիների կողմից: Բացի դրանից տեղի դիզայներների հետաքրքրությունն էլ այս առումով շատ մեծ է»,-ասել է Լ. Մելիքյանը և հավելել, որ արդեն մի քանի տարի է, ինչ սկսել են Արցախի պարային համույթների համար հագուստներ պատրաստել:
Լ. Մելիքյանի խոսքով՝ իրենց արտադրության մեջ օգտագործում են միայն հայկական ավանդական նախշերով կտորներ, որոնք պատրաստվում են Հայաստանում: «Երևանում մենք բացել ենք ֆոտո-ատելիե: Շուտով լույս կտեսնի նաև հայկական տարազների մասին պատմող գիրք, որտեղ կներկայացնենք մեր ողջ հավաքածուն:
Մենք ունեցել ենք արցախյան գորգերի, տարազների նմուշների ցուցադրություն: Դրանցից մի քանիսը այցելուներին լուսանկարելու համար բերել ենք Արցախ: Տաղավարում լուսանկարվելու ֆոնին օգտագործելու ենք մեր սեփական կոլաժը, որ կազմել ենք արցախյան եկեղեցիների պատկերներից»,- ասել է Լ. Մելիքյանը: Ըստ մեր զրուցակցի՝ բացի ստուդիայից հաճախորդներին առաջարկելու են նաև լուսանկարվել Արցախի տարբեր պատմամշակութային վայրերում:
Ֆոտոստուդիայում հայկական տարազների մասին գրականություն է տեղադրվելու, որպեսզի հայկական ու, հատկապես, արցախյան տարազների մասին տեղեկություններ ստանան բոլորը: «Սա միայն լուսանկարելու ծառայություն չէ, սա նաև մեր հայկական մշակույթի ուսումնասիրությունն է. կկազմակերպենք դասընթացներ, քննարկումներ»,- մանրամասնել է Լ. Մելիքյանը:

В Степанакерте откроется фотостудия армянского тараза
7 мая действующий в Ереване культурный центр «Tерьян» откроет в Степанакерте филиал фотостудии армянских национальных костюмов.
В Степанакерте  откроется фотостудия армянского тараза
СТЕПАНАКЕРТ, 25 апреля АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» директор центра, художник-дизайнер  Лилит Меликян отметила,  что идея открытия  филиала в Арцахе возникла давно.
«Своей работой мы стараемся сделать так, чтобы Арцах стал более интересным для туристов. Состоявшийся в прошлом году на степанакертской площади «Возрождения»  фестиваль «Ереван Тараз фест»  нашел большое признание  народа Арцаха. Местные  дизайнеры  также проявили большой интерес», – сказала Л. Меликян ,  добавив, что несколько лет назад  они начали шить  костюмы  для танцевальных групп Арцаха,  и это дело продолжается.
По словам  Л.Меликян, в своем производстве они используют  только  ткани с традиционными армянскими узорами, которые  изготавливаются в Армении.
«В Ереване мы открыли фотоателье. Скоро выйдет в свет книга об армянских национальных  костюмах, где мы представим всю нашу коллекцию. Мы провели  выставку образцов карабахских  ковров, костюмов. Некоторые  из них  мы привезли  в Арцах для того, чтобы организовать  фотосессии.  В  качестве фона в студии мы будем  использовать наш собственный коллаж,  составленный из   изображений  церквей Арцаха», – сказала Л.Меликян.
По  словам директора центра, желающим  будет  предложено также сфотографироваться  на фоне  различных историко-культурных  мест Арцаха.
В фотостудии можно будет также ознакомиться с литературой  об армянских национальных  костюмах, создаются возможности для получения всесторонней информации  об армянских и в особенности арцахских таразах.
«Эта не только фотоуслуги, но и изучение нашей армянской культуры,  здесь  будут проходить  семинары, дискуссии», – резюмировала Л. Меликян.