Ստեփանակերտում կբացվի հայկական տարազների Ֆոտոստուդիա (լուսանկարներ)
Երևանում գործող «Տերյան» մշակութային կենտրոնը Ստեփանակերտում մայիսի 7-ին բացելու է հայկական տարազների Ֆոտոստուդիայի մասնաճյուղ:
Ստեփանակերտում  կբացվի  հայկական  տարազների  Ֆոտոստուդիա (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում կենտրոնի տնօրեն, նկարիչ-դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանն ասել է, որ Արցախում մասնաճյուղ ունենալու գաղափարը շատ վաղուց էր:
«Մենք մեր աշխատանքով փորձում ենք Արցախը զբոսաշրջիկների համար ավելի հետաքրքիր դարձնել:Անցած տարի Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում անցկացված «Երևան տարազ Ֆեստ» փառատոնը մեծ ընդունելություն է գտել արցախցիների կողմից: Բացի դրանից տեղի դիզայներների հետաքրքրությունն էլ այս առումով շատ մեծ է»,-ասել է Լ. Մելիքյանը և հավելել, որ արդեն մի քանի տարի է, ինչ սկսել են Արցախի պարային համույթների համար հագուստներ պատրաստել:
Լ. Մելիքյանի խոսքով՝ իրենց արտադրության մեջ օգտագործում են միայն հայկական ավանդական նախշերով կտորներ, որոնք պատրաստվում են Հայաստանում: «Երևանում մենք բացել ենք ֆոտո-ատելիե: Շուտով լույս կտեսնի նաև հայկական տարազների մասին պատմող գիրք, որտեղ կներկայացնենք մեր ողջ հավաքածուն:
Մենք ունեցել ենք արցախյան գորգերի, տարազների նմուշների ցուցադրություն: Դրանցից մի քանիսը այցելուներին լուսանկարելու համար բերել ենք Արցախ: Տաղավարում լուսանկարվելու ֆոնին օգտագործելու ենք մեր սեփական կոլաժը, որ կազմել ենք արցախյան եկեղեցիների պատկերներից»,- ասել է Լ. Մելիքյանը: Ըստ մեր զրուցակցի՝ բացի ստուդիայից հաճախորդներին առաջարկելու են նաև լուսանկարվել Արցախի տարբեր պատմամշակութային վայրերում:
Ֆոտոստուդիայում հայկական տարազների մասին գրականություն է տեղադրվելու, որպեսզի հայկական ու, հատկապես, արցախյան տարազների մասին տեղեկություններ ստանան բոլորը: «Սա միայն լուսանկարելու ծառայություն չէ, սա նաև մեր հայկական մշակույթի ուսումնասիրությունն է. կկազմակերպենք դասընթացներ, քննարկումներ»,- մանրամասնել է Լ. Մելիքյանը:

Photo Studio of Armenain traditional costumes to be opened in Artsakh ( Photos)
Yerevan’s "Teryan" cultural center will open a branch of the photo studio of the Armenian traditional costumes (Armenian Taraz) in Stepanakert on May 7.
STEPANAKERT, APRIL 25,  ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, director of the center, artist-designer Lilit Melikyan said that the idea of opening a branch in Artsakh has originated long ago.
“With our work we are trying to make Artsakh more interesting for tourists.
She noted that they use cloth with only Armenian traditional decorative patterns made in Armenia. "We have opened photo atelier in Yerevan. Soon a book about  the Armenian traditional costumes will be published, where we will present our entire collection.
We had an exhibition of Artsakh carpets and Artsakh traditional costumes. Some of them we have brought with us to Artsakh for making photos. She also noted that people will have also an opportunity to be photographed not only in the studio, but also in Artsakh historical sites.
The studio will have literature about Armenian traditional costumes. It will give an opportunity to learn more about Armenian, especially Artsakh traditional costumes.
"The purpose of the opening of this studio is not only to give people chance to be photographed in traditional costumes. It aims to study our Armenian culture. We will organize courses, discussions,” she explained.