Ռուբեն Մելիքյան. Արցախում հիշում են հունգարացիներին, ովքեր բողոքեցին Սաֆարովին արտահանձնելու որոշման դեմ
Արցախում հիշում են Հունգարիայի այն հազարավոր քաղաքացիներին, ովքեր բողոքի ձայն բարձրացրեցին Սաֆարովին արտահանձնելու որոշման դեմ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես հաղորդում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմ-ից՝ Հունգարիայում հայտարարել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
Հունգարիայի հանրային ռադիոյով հեռարձակվող հայկական ինքնավարության հաղորդմանը տված հարցազրույցում անդրադառնալով մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման խնդրին՝ Ռ.Մելիքյանն ընդգծել է դրա պատճառական կապը Ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած վայրագությունների հետ։ Նա նշել է, որ Սաֆարովի հերոսացումը ուղեկցվել է նրա հանցանքը երիտասարդների համար օրինակելի դարձնելու պետական խրախուսմամբ, ինչն իր դրսևորումն է ստացել 2016 թվականի ապրիլին:
Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը գտնվում է Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում՝ «Ռազմական հակամարտությունների զոհերը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի հատման կետում» խորագրով միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Համաժողովը կազմակերպվել է Հունգարիայի և Շվեյցարիայի արտաքին գործերի գերատեսչությունների կողմից և ընթանալու է մայիսի 11-ին։
Մինչ այդ Հայկական մշակութային կենտրոնում Ռ.Մելիքյանը ճանաչողական հանդիպումներ է ունեցել Հունգարիայի հայկական ինքնավարության ղեկավարության, հայ համայնքի անդամների, ինչպես նաև Հունգարիայի խորհրդարանում հայկական ինքնավարության ներկայացուցիչ Թամաշ Թուրգյանի հետ:

The Human Rights Defender of Artsakh is in a visit to Budapest, Hungary, to attend an International Conference on “Victims of armed conflicts at the juncture of international humanitarian law and human rights law”.
Artsakh Ombudsman: Safarov's extradition linked to Azerbaijani atrocities during April war
STEPANAKERT, MAY 11,  ARTSAKHPRESS:  The Conference has been organized by the foreign affairs agencies of Hungary and Switzerland and is held on 11 May.
On 10 May Ruben Melikyan had meetings with the leadership and members of Armenian self-government in Hungary, with the Spokesman of the Armenian minority in the Hungarian Parliament Dr. Tamás Turgyán, as well as had an interview for the Armenian minority program, broadcasted by the Hungarian Public Radio.
While referring Ramil Safarov’s extradition issue, Mr. Melikyan highlighted its causal link with the atrocities conducted by Azerbaijani armed forces during the 2016 April War.
Mr. Melikyan particularly noted that Safarov's glorification was accompanied by the state encouragement to set his crime exemplary for the Azerbaijani youth, and the example was taken in April 2016.
The ombudsman added that Artsakh people also remember the thousands of Hungarian citizens, who raised their voice of protest against the decision to extradite Safarov.