Արցախում գրանցվել է օտարերկրյա զբոսաշրջիկների քանակի աճ
2017 թվականի առաջին եռամսյակում Արցախում գրանցվել է ներգնա զբոսաշրջիկների թվաքանակի 10 տոկոս աճ 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունից, առաջին եռամսյակում Արցախ են այցելել հիմնականում ՌԴ, ԱՄՆ, Իրանի և եվրոպական մի շարք երկրների քաղաքացիներ: Առաջին եռամսյակում ամենաայցելվող զբոսաշրջավայրերի շարքում են Տիգրանակերտի արգելոցը, Գանձասարի վանական համալիրը, Հունոտի կիրճ բնապատմական արգելոցը և Ծաղկաշատի ազգագրական համալիրը՝ Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարանով հանդերձ: Հետաքրքրության աճ է նկատվում նաև Տողի մելիքական ապարանք արգելոցի նկատմամբ: Զբոսաշրջիկների այցելության հիմնական նպատակն է ճանաչողական հանգստի կազմակերպումը Արցախում:
ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ս. Շահվերդյանի խոսքով, զբոսաշրջային սեզոնին ընդառաջ նման տվյալների արձանագրումը խոստումնալից է, հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ խոսքը վերաբերում է միայն օտարերկրյա քաղաքացիներին, ովքեր մուտքի արտոնագրեր են ստացել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում:

В Арцахе зарегистрирован рост числа иностранных туристов
В первом квартале 2017 года в Арцахе зарегистрирован 10%-ый рост числа въездных туристов в сравнении с тем же периодом прошлого года.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая АРЦАХПРЕСС - Как сообщили  в управлении по туризму Министерства экономики НКР, в первом квартале текущего года Арцах, в основном, посетили граждане России, США, Ирана и ряда европейских стран. Туристы чаще всего посещают Тигранакертский заповедник, монастырский комплекс Гандзасар, природно-исторический заповедник «Ущелье Унот», этнографический комплекс Цахкашата.
По словам заместителя министра экономики НКР С. Шахвердяна, накануне туристического сезона регистрация подобных данных многообещающая, особенно с учетом того обстоятельства, что речь идет лишь об иностранных гражданах, которые получили визы в МИД Арцаха.