Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը. Freedom House
Freedom House իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունը անդրադարձել է Ադրբեջանում ընդդիմադիր կայքերի արգելափակմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական meydan.tv-ն:
«Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների ինտերնետային կայքերի արգելափակումը փաստում է, որ Ադրբեջանի կառավարության և նախագահ Իլհամ Ալիևի այդ երկրում ինտերնետային ազատության վերաբերյալ կատարած բոլոր հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Freedom House-ի արտաքին ծրագրերի գծով փոխնախագահ Ռոբերտ Հերմանի խոսքով, Ադրբեջանում այս ընդդիմադիր կայքերի արգելափակումը կարող է Իլհամ Ալիևի համար ապագայում խոսքի ազատությունը սահմանափակելու և այլ ԶԼՄ-ների ևս ճնշելու  նախադեպ հանդիսանալ:

Human rights organization Freedom House commented on the shutdown of opposition websites in Azerbaijan, meydan.tv reports.
Ilham Aliyev’s statements are false – Freedom House
STEPANAKERT, MAY 15,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The blocking of opposition media websites proves that all statements of the Azerbaijani government and President Ilham Aliyev on internet freedom in the country are false”, Freedom House said in a statement.
Robert Herman, vice president for external programs of Freedom House, said the shutdown of opposition websites in Azerbaijan can be a precedent for Ilham Aliyev to pressure and limit freedom  of speech and media in the future.