Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը. Freedom House
Freedom House իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությունը անդրադարձել է Ադրբեջանում ընդդիմադիր կայքերի արգելափակմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական meydan.tv-ն:
«Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների ինտերնետային կայքերի արգելափակումը փաստում է, որ Ադրբեջանի կառավարության և նախագահ Իլհամ Ալիևի այդ երկրում ինտերնետային ազատության վերաբերյալ կատարած բոլոր հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասվում է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Freedom House-ի արտաքին ծրագրերի գծով փոխնախագահ Ռոբերտ Հերմանի խոսքով, Ադրբեջանում այս ընդդիմադիր կայքերի արգելափակումը կարող է Իլհամ Ալիևի համար ապագայում խոսքի ազատությունը սահմանափակելու և այլ ԶԼՄ-ների ևս ճնշելու  նախադեպ հանդիսանալ:

Заявления Ильхама Алиева не соответствуют действительности: Freedom House
Правозащитная организация Freedom House прокомментировала запрет оппозиционных сайтов в Азербайджане.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает meydan.tv.
«Запрет оппозиционных СМИ в Азербайджане говорит о том, что власти и президент Азербайджана Ильхам Алиев делают заявления о свободе в Интернете, которые не соответствуют действительности»,- сказано в заявлении правозащитной организации Freedom House.
Зампредседателя правозащитной организации Freedom House по внешним программам Роберт Герман заявил, что запрет оппозиционных сайтов в Азербайджане может в будущем стать основанием для обвинения Ильхама Алиева в ограничении свободы слова и репрессий в адрес СМИ.