Անցած գիշեր հակառակորդը կրկին կիրառել է ականանետ և հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ
Մայիսի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1200 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը շփման գծի տարբեր հատվածներում կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ) և հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (9 արկ): Իսկ ՊԲ արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի կառավարվող հրթիռ, ինչի արդյունքում մասնակի վնասվել է մեկ ռազմական տեխնիկա: Ադրբեջանական զինուժի սադրանքի արդյունքում պաշտպանության բանակը մարդկային կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

ВС Азербайджана применили минометы, АГС и управляемую ракету «Спайк» на линии соприкосновения с НКР
ВС Азербайджана 15 мая и в ночь на 16 мая около 55 раз нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с Нагорно-Карабахской Республикой.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 мая АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе Министерства обороны НКР, за указанный период противник произвел по карабахским позициям более 1200 выстрелов из стрелкового оружии различного калибра.
На различных участках линии соприкосновения ВС АР применили минометы калибра 60 мм (3 снаряда) и АГС (9 снарядов). На восточном направлении противник применил управляемую ракету Спайк», в результате частично повреждена одна единица военной техники. С арцахской стороны потерь нет.
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжили уверенно выполнять стоящую перед ними боевую задачу.