Արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է ականանետեր. այս պահին իրադրությունը համեմատաբար հանգիստ է
Մայիսի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է 82 (4 արկ) և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (17 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 60 (4 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (15 արկ) ու հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (5 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարատական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

ВС Азербайджана интенсивно обстреляли позиции ВС НКР из минометов
ВС Азербайджана 16 мая и в ночь на 17 мая около 60 раз нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с Нагорно-Карабахской Республикой.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая АРЦАХПРЕСС-Как сообщили в пресс-службе Министерства обороны НКР, за указанный период противник произвел по карабахским позициям более 900 выстрелов из стрелкового оружии различного калибра.
На восточном направлении линии соприкосновения ВС АР применили минометы калибра 82 мм (4 снаряда) и 120 мм (17 снарядов), на северо-восточном направлении минометы калибра 60 мм (4 снаряда) и 82 мм (15 снарядов), АГС (5 снарядов).
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжили уверенно выполнять стоящую перед ними боевую задачу.