Մոգերինի. ԵՄ-ն պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմանը եւ խորացմանը
Բրյուսելում անցկացվել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստը՝ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի նախագահությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Եվրամիության հայտարարության մեջ նշված է, որ կողմերը ողջունել են վերջերս նախաստորագրված ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները եւ կոչ են արել այն արագ ավարտել:
«Այսօր մենք քննարկել ենք մեր հարաբերություններում հաջորդ քայլերը: ԵՄ-ն պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմանը եւ խորացմանը»,- հանդիպումից հետո հայտարարել է Մոգերինին:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր հերթին նշել է, որ Խորհրդի նիստը շատ հաջող է անցել: «Մենք Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ գործընկերության եւ համագործակցության խորացման հույս ունենք»,- հայտարարել է նա:
Խորհուրդը նաեւ ողջունել է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ օդային տրանսպորտի մասին համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը եւ հնարավոր բոլոր ոլորտներում հետագա համագործակցության կոչ արել:
Կողմերն անհամբերությամբ են սպասում գործընկերության համատեղ առաջնահերթությունների շուտափույթ նախանշմանը, քանի որ դրանք առանցքային դեր են ունենալու 2017-2020 թվականներին Աջակցության միասնական մեխանիզմի ծրագրի հաջորդ փուլոի շրջանակում Հայաստանին Եվրամիության աջակցության ձեւավորման հարցում:
Խորհուրդը քննարկել է Հայաստանում իրականացված վերջին քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական բարեփոխումները: ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունել այդ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին ձեռք բերված առաջընթացը եւ դրանք դրական հունով շարունակելու հարցում Հայաստանի հավատարմությունը, ինչպես նաեւ կոչ է արել արագացնել բարեփոխումներն առանձին ոլորտներում:
Եվրամիությունում հիշեցրել են, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ գրանցված թերությունները պետք է հավուր պատշաճի քննարկվեն: ԵՄ-ն կոչ է արել անաչառ, վստահություն ներշնչող եւ արդյունավետ հետաքննություն վարել մարդու իրավունքների բոլոր ենթադրյալ դեպքերով՝ ներառյալ 2016 թվականին «Էրեբունու ճգնաժամի» ընթացքում ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունների մասին հաղորդումները: ԵՄ-ն նաեւ այդ գործով կալանավորվածների արդար դատաքննություն անցկացնելու կոչ է արել:
Բրյուսելում նշել են, որ կոռուպցիայի դեմ մշտական համաձայնեցված պայքար է անհրաժեշտ եւ օրենքի գերակայությանը վճռական աջակցություն:
ԵՄ-ն Հայաստանին երախտագիտություն է հայտնել «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակային ծրագրին մասնակցության համար եւ Հայաստանի ակտիվ ու կառուցողական դիրքորոշման հույս ունի՝ հունիսի 19-ին Լյուքսեմբուրգում «Արեւելյան գործընկերության» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման եւ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում նախանշված գագաթնաժողովի նախապատրաստման գործում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները:

Могерини: ЕС готов к расширению и углублению сотрудничества с Арменией
В Брюсселе прошло 17-ое заседание Совета сотрудничества Армения – ЕС, под председательством Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини. Армянскую делегацию возглавлял глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая АРЦАХПРЕСС - Как отмечается в заявлении Евросоюза, стороны поприветствовали завершение переговоров по недавно парафированному соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией и призвали к его скорейшему завершению.
«Сегодня мы обсудили последующие шаги в наших отношениях. ЕС готов к расширению и углублению сотрудничеств с Арменией», - заявила Могерини после встречи.
В свою очередь глава МИД Армении отметил, что заседание Совета прошло очень успешно. «Мы рассчитываем на укрепление партнерства и сотрудничества между Арменией и ЕС», - заявил он.
Совет также приветствовал начало переговоров по всеобъемлющему соглашению о воздушном транспорте между Арменией и ЕС и призвал к дальнейшему сотрудничеству во всех возможных секторах.
Обе стороны с нетерпением ожидают скорейшего принятия совместных приоритетов партнерства, поскольку они будут играть ключевую роль в формировании помощи Евросоюза Армении в следующем цикле программы Единого механизма поддержки на 2017-2020 гг.
Совет рассмотрел последние политические, экономические и социальные реформы в Армении. ЕС принял к сведению прогресс, достигнутый в реализации этих реформ и приверженность Армении продолжать в позитивном русле, а также призвал ускорить реформы в конкретных областях.
В Евросоюзе напомнили, что недостатки, отмеченные во время недавних парламентских выборов, должны быть рассмотрены надлежащим образом. ЕС призвал к беспристрастному, заслуживающему доверия и эффективному расследованию всех предполагаемых нарушений прав человека, включая сообщения о неправомерных действиях полиции в ходе «кризиса Эребуни» в 2016 году. ЕС также призвал к справедливому судебному разбирательству осужденных по этому делу.
Была подчеркнута важность решения проблем в области правосудия и противодействия дискриминации по всем признакам, скорейшего принятия и применения законодательства против дискриминации и насилия в семье. Необходима постоянная согласованная борьба с коррупцией и решительная поддержка верховенства права, отметили в Брюсселе.
ЕС выразил признательность Армении за участие в рамочной программе «Восточного партнерства» и рассчитывает на активную и конструктивную позицию Армении в подготовке к предстоящей 19 июня встрече глав МИД «Восточного партнерства» в Люксембурге и саммиту в Брюсселе 24 ноября.
В ходе заседания были рассмотрены региональные вопросы, представляющие общий интерес, а также перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта.