Մոգերինի. ԵՄ-ն պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմանը եւ խորացմանը
Բրյուսելում անցկացվել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի 17-րդ նիստը՝ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի նախագահությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հայկական պատվիրակությունը ղեկավարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Եվրամիության հայտարարության մեջ նշված է, որ կողմերը ողջունել են վերջերս նախաստորագրված ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները եւ կոչ են արել այն արագ ավարտել:
«Այսօր մենք քննարկել ենք մեր հարաբերություններում հաջորդ քայլերը: ԵՄ-ն պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմանը եւ խորացմանը»,- հանդիպումից հետո հայտարարել է Մոգերինին:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր հերթին նշել է, որ Խորհրդի նիստը շատ հաջող է անցել: «Մենք Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ գործընկերության եւ համագործակցության խորացման հույս ունենք»,- հայտարարել է նա:
Խորհուրդը նաեւ ողջունել է Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ օդային տրանսպորտի մասին համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը եւ հնարավոր բոլոր ոլորտներում հետագա համագործակցության կոչ արել:
Կողմերն անհամբերությամբ են սպասում գործընկերության համատեղ առաջնահերթությունների շուտափույթ նախանշմանը, քանի որ դրանք առանցքային դեր են ունենալու 2017-2020 թվականներին Աջակցության միասնական մեխանիզմի ծրագրի հաջորդ փուլոի շրջանակում Հայաստանին Եվրամիության աջակցության ձեւավորման հարցում:
Խորհուրդը քննարկել է Հայաստանում իրականացված վերջին քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական բարեփոխումները: ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունել այդ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին ձեռք բերված առաջընթացը եւ դրանք դրական հունով շարունակելու հարցում Հայաստանի հավատարմությունը, ինչպես նաեւ կոչ է արել արագացնել բարեփոխումներն առանձին ոլորտներում:
Եվրամիությունում հիշեցրել են, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ գրանցված թերությունները պետք է հավուր պատշաճի քննարկվեն: ԵՄ-ն կոչ է արել անաչառ, վստահություն ներշնչող եւ արդյունավետ հետաքննություն վարել մարդու իրավունքների բոլոր ենթադրյալ դեպքերով՝ ներառյալ 2016 թվականին «Էրեբունու ճգնաժամի» ընթացքում ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունների մասին հաղորդումները: ԵՄ-ն նաեւ այդ գործով կալանավորվածների արդար դատաքննություն անցկացնելու կոչ է արել:
Բրյուսելում նշել են, որ կոռուպցիայի դեմ մշտական համաձայնեցված պայքար է անհրաժեշտ եւ օրենքի գերակայությանը վճռական աջակցություն:
ԵՄ-ն Հայաստանին երախտագիտություն է հայտնել «Արեւելյան գործընկերության» շրջանակային ծրագրին մասնակցության համար եւ Հայաստանի ակտիվ ու կառուցողական դիրքորոշման հույս ունի՝ հունիսի 19-ին Լյուքսեմբուրգում «Արեւելյան գործընկերության» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման եւ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում նախանշված գագաթնաժողովի նախապատրաստման գործում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները:

Mogherini: EU is willing to expand and deepen cooperation with Armenia
STEPANAKERT, MAY 23 , ARTSAKHPRESS: The EU and Armenia welcomed the end of the negotiations on the recently initialled EU-Armenia comprehensive and enhanced partnership agreement and called for its swift conclusion, EU said in a statement after the meeting.
The Cooperation Council was chaired by the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Federica Mogherini. The Armenian delegation was led by Edward Nalbandian, Minister of Foreign Affairs of Armenia.
“We discussed today the next steps in our relationship. The EU is willing to expand and deepen cooperation with Armenia,” said Federica Mogherini, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy.
“Our Council meeting was very successful. We are looking forward to stronger partnership and cooperation between Armenia and the EU, ”said Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian.
The Cooperation Council also welcomed the launch of negotiations on a comprehensive EU-Armenia air transport agreement and encouraged further cooperation in all possible sectors.
Both sides looked forward to the early adoption of the joint partnership priorities, as these will have a key role in shaping the EU assistance to Armenia in the next programming cycle (single support framework 2017-2020).
The Cooperation Council reviewed recent political, economic and social reforms in Armenia. The EU took note of progress achieved in implementing these reforms and of Armenia's commitment to continue on this positive trajectory. The EU encouraged Armenia to accelerate reforms in specific areas.
The EU recalled that the shortcomings observed during the recent parliamentary elections needed to be properly addressed. It encouraged an impartial, credible and effective investigation of all alleged human rights violations, including the reported misconduct by the police during the 2016 “Erebuni crisis”. The EU also called on Armenia to ensure a fair trial for all.
The EU underlined the importance for Armenia to tackle problems in the justice sector and to counter discrimination on all grounds, to speedily adopt and implement legislation against discrimination and against domestic violence. A continued concerted fight against corruption and strong support for the rule of law is essential.
The EU expressed appreciation for Armenia's participation in the Eastern Partnership framework, whose inclusiveness is  complementary to the more differentiated and tailored bilateral relations. The EU is looking forward to Armenia's proactive and constructive stance in preparation for the upcoming Eastern Partnership foreign ministers meeting in Luxembourg on 19 June and Summit in Brussels, on 24 November 2017. The next Summit will focus on tangible benefits of the Eastern Partnership for citizens both in the EU and in the Eastern Partnership partner countries.
The Cooperation Council addressed also regional issues of common interest, and the prospects for the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.