Բրիտանիան պատմության մեջ երրորդ անգամ ահաբեկչական սպառնալիքի ամենաբարձր մակարդակն Է սահմանում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին մայիսի 23-ին հայտարարել Է երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյը՝ ամփոփելով COBRA արտակարգ կառավարական կոմիտեի երեկոյան նիստի արդյունքները:
«Անցկացվող հետաքննության հիման վրա փորձագետները եկան այն եզրակացության, որ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը պետք Է լրջից բարձրացվի մինչեւ կրիտիկական»,- ասել Է Մեյը:
Նա նախազգուշացրել Է, որ երկրում նոր ահաբեկչություն կարող Է կատարվել ցանկացած պահի: «Դա նշանակում Է ոչ միայն այն, գրոհը շատ հավանական Է, այլեւ այն, որ հաջորդ հարձակումը կարող Է անխուսափելի լինել»,- նշել Է կառավարության ղեկավարը:
Մեյը հայտնել Է, որ այդ որոշումն ընդունվել Է այն բանից հետո, երբ հետաքննությունը չի բացառել, որ ահաբեկչության հետեւում կարող են կանգնած լինել մի խումբ անձինք:
Մինչ այդ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը (ցուցանիշը սահմանվել Է 2006 թվականին) Մեծ Բրիտանիայում բարձրացվել Է ընդամենը երկու անգամ՝ 2006 եւ 2007 թվականներին: 2014 թվականից այն պահվում Էր հինգբալանոց սանդղակի նախավերջին մակարդակի վրա:
Մեյի խոսքով՝ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակի բարձրացումը, մասնավորապես, նշանակում Է, որ զինված ոստիկանները, որոնք պահպանում են ենթակառուցվածքի կենսականորեն կարեւոր օբյեկտները, կստանան զինվորականների օժանդակությունը:
Ահաբեկչական գործողությունը Մանչեսթրում տեղի Է ունեցել մայիսի 22-ի երեկոյան՝ ամերիկացի երգչուհի Արիանա Գրանդեի համերգի ժամանակ: Պայթյունը կատարել Է մահապարտը: Վերջին տվյալներով՝ զոհվել Է 22 մարդ, շուրջ 120 հոգի վիրավորվել Է: Բացի այդ, մի քանի դեռահասներ համարվում են անհայտ կորած: Պայթյունի պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը: Ոստիկանությունը 22-ամյա Սալման Աբեդիին համարում Է ահաբեկչական գործողության իրականացման կասկածյալ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лондон в третий раз в истории вводит высший уровень террористической угрозы
Уровень террористической угрозы повышен в Великобритании с серьезного до наивысшего - критического. Как сообщает Тасс, oб этом заявила во вторник премьер- министр страны Тереза Мэй по завершении вечернего заседания чрезвычайного правительственного комитета COBRA.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая АРЦАХПРЕСС - "Эксперты пришли к выводу на основании ведущегося расследования, что уровень террористической угрозы должен быть поднят с серьезного до критического", - информировала Мэй. Оценка ситуации была произведена специалистами Совместного центра по террористическому анализу - независимой организации, которая на постоянной основе дает оценку существующей в стране террористической угрозе.
Премьер предупредила, что новый теракт в стране может быть совершен в любой момент. "Это (оценка) означает не только то, что атака является очень вероятной, но и то, что следующее нападение может быть неминуемым", - сказала глава правительства.
Мэй сообщила, что такое решение было принято после того, как следствие не исключило, что за терактом в Манчестере может стоять группа лиц. "Работа, проведенная в течение дня, обнаружила, что существует возможность, которую мы не можем игнорировать, что более широкая группа лиц была связана с этим нападением", - сказала она.
До этого уровень террористической угрозы - показатель был введен в 2006 году - повышался в Великобритании всего два раза. Сначала это произошло в 2006 году, в другой раз - в 2007-м, и в обоих случаях показатель продержался на самом высоком уровне всего несколько дней, после чего его снижали. С 2014 года он держался на предпоследнем уровне по пятибалльной шкале.
Повышение уровня угрозы, по словам Мэй, в частности, означает, что вооруженные полицейские, которые охраняют критически важные объекты инфраструктуры, получат поддержку военных.