Սպիտակ տունն առաջարկում է Հայաստանին օգնությունը կրճատել 67, Ադրբեջանին՝ 90 տոկոսով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը հրապարակել է 2018 ֆինանսական տարվա բյուջեի վերաբերյալ Կոնգրեսին իր առաջարկությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը։
Փաստաթղթում վարչակազմն առաջարկում է կրճատել ընդհանուր օգնության ծավալները 29 տոկոսով, եւ 60 տոկոսով կրճատել օգնությունը Եվրոպային ու Եվրասիային։
Համաձայն բյուջեի՝ ԱՄՆ-ի օգնությունը կկրճատվի 67 տոկոսով՝ 2018 ֆինանսական տարում 20,4 միլիոն դոլարից հասնելով 6,8 միլիոն դոլարի։ Վրաստանին եւ Ուկրաինային օգնությունները նախատեսվում է կրճատել 58 եւ 70 տոկոսով համապատասխանաբար։
Ադբեջանին ֆինանսական օգնությունը կկրճատվի 90 տոկոսով եւ ընդհանուր առմամբ կկազմի 1 միլիոն դոլար։
Հայաստանի համար օգնության հարցումը ներառում է 4 մլն դոլար Տնտեսական աջակցության ու զարգացման հիմնադրամին, 1,5 մլն դոլար թմրանյութերի եւ օրինապահ գործունեության միջազգային վերահսկողության ծրագրին եւ 700 հազար դոլար՝ զենքի չտարածմանը, ահաբեկչության դեմ պայքարին, ականազերծմանն ու կից հարցերին։ Վարչակազմի առաջարկած բյուջեն հաշվի է առնում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ ռազմական հարաբերակցությունը։ Երկրներին առաջարկվում է 600 հազար դոլար հատկացնել ռազմական կրթության եւ ուսուցման ծրագրին (IMET)։ Ռազմական ֆինանսավորում երկու երկրներին էլ չի առաջարկվում։
Վարչակազմի բյուջեն ներառում է նաեւ 907-րդ բանաձեւը (Freedom Support Act), որը սահմանափակում է օգնությունն Ադրբեջանին այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկիրը չի դադարեցնի Հայաստանի դեմ գործողությունները։
Առաջարկվում է նաեւ 2,75 մլրդ դոլար օգնություն հատկացնել միգրացիայի ոլորտին եւ փախստականներին։ Համագումարը կշարունակի պայքարել, որ այդ միջոցների մի մասը Հայաստանին հատկացվեն՝ որպես Սիրիայի ճգնաժամի հետեւանքով փախստականներ ընդունած երկրի։

White House recommends cutting aid to Armenia and Azerbaijan
The Trump Administration released its budget recommendations for Fiscal Year 2018 (FY18) to Congress today with substantial budget cuts, the Armenian Assembly of America (Assembly) reports.
STEPANAKERT, MAY 24 , ARTSAKHPRESS: The proposed budget for FY18, called "A New Foundation for American Greatness," recommended a 29 percent cut overall and a 60 percent reduction in assistance to Europe and Eurasia.
Under the White House budget, aid to Armenia would be reduced by 67 percent, dropping from $20.4 million in FY16 to $6.8 million proposed for FY18. Compared to other post-Soviet nations in the region, Georgia and Ukraine are slated for a 58 percent decrease and a 70 percent decrease in aid, respectively.
Assistance to Azerbaijan is cut by 90 percent with a total of $1 million envisioned.
The budget request for Armenia includes $4 million in Economic Support and Development Fund, $1.5 million for International Narcotics Control and Law Enforcement, and $700,000 for Nonproliferation, Antiterrorism, Demining and Related Programs. The President's budget maintains military parity between Armenia and Azerbaijan, at $600,000 for International Military Education and Training (IMET), but does not recommend Foreign Military Financing (FMF) to either country.
In addition, the budget also restated Section 907 of the Freedom Support Act and the six customary exemptions for humanitarian and other assistance programs.  Section 907 of the Freedom Support Act was enacted in 1992 and required the Government of Azerbaijan to take "demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force" against Armenia and Nagorno Karabakh.
The Administration's budget also maintains Section 907 of the Freedom Support Act, which restricts assistance to Azerbaijan until it ceases its hostile actions against Armenia.
According to the budget proposal, $2.75 billion would be allocated to Migration and Refugee Assistance. The Assembly will continue advocating for a portion of those funds to go to Armenia, which has accepted an influx of refugees as a result of the crisis in Syria.