ՆԱՏՕ-ն ողջունում Է Ռուսաստանի հետ դաշինքի երկրների բարձր մակարդակի շփումները. Ստոլտենբերգ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը դաշինքի՝ մայիսի 25-ին կայանալիք գագաթնաժողովի նախաշեմին:
«Ես ողջունում եմ ՆԱՏՕ-ի պետությունների եւ Ռուսաստանի միջեւ բարձր մակարդակի երկկողմ շփումները: Մենք տեսել ենք տարբեր հանդիպումներ, այդ թվում՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: ԱԳ նախարարներից ոմանք հանդիպել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ»,- ասել Է նա:
«ՆԱՏՕ-ն ձգտում Է ավելի կառուցողական ու կոոպերատիվ հարաբերություններ հաստատել Ռուսաստանի հետ: Եվ դա Է այն պատճառներից մեկը, թե ինչու ենք մենք շարոնակում երկխոսել Ռուսաստանի հետ: Դա դյուրին չԷ, բայց դրա համար Էլ այդքան կարեւոր Է, չԷ որ մենք լուծում ենք մի ամբողջ շարք հիմնախնդիրներ, ներառյալ Ուկրաինան եւ մեր ռազմական գործունեության թափանցիկության եւ կանխատեսելիության բարձրացման անհրաժեշտությունը: Մենք պետք Է լուծենք այդ խնդիրները, որպեսզի ի վիճակի լինենք թուլացնել լարվածությունը եւ բարելավել հարաբերությունները»,- ընդգծել Է Ստոլտենբերգը:

Столтенберг: НАТО приветствует контакты на высоком уровне стран альянса с Россией
СТЕПАНАКЕРТ, 25 мая АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил в эксклюзивном интервью ТАСС генсек НАТО Йенс Столтенберг в преддверии саммита альянса 25 мая.
"Я приветствую двусторонние контакты на высоком уровне между странами НАТО и Россией. Мы видели различные встречи, в том числе на уровне министров иностранных дел. Некоторые из глав МИД встречались с президентом РФ Владимиром Путиным", - сказал он,сообщает Тасс.
"НАТО стремится к более конструктивным и кооперативным отношениям с Россией. И это одна из причин, почему мы продолжаем наш диалог с Россией. Это непросто, но именно поэтому так важно, ведь мы решаем целый ряд проблем, включая Украину и необходимость повышения прозрачности и предсказуемости нашей военной деятельности. Мы должны решить эти проблемы, чтобы быть способными снизить напряжение и улучшить отношения", - подчеркнул он.