Մելբուրնի արվարձանի քաղաքային խորհուրդը քննարկելու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւը
Մելբուրնի արվարձան Մոնաշի խորհրդի անդամ Տեո Զագրաֆոսը կոչ է արել քաղաքի իշխանություններին ճանաչել հույների, հայերի ու ասորիների ցեղասպանությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Զագրաֆոսը ներկայացրել է բանաձեւի նախագիծ, որը քննարկվելու է խորհրդի հաջորդ նիստի ժամանակ, հայտնում է Neos Kosmos-ը։
Նրա խոսքով Մոնաշ քաղաքում ապրում են այն մարդկանց սերունդները, ովքեր տուժել են ցեղասպանությունից ։ «Որքան շատ կառավարությունը զբաղվի այս հարցով, այդքան կմեծանա հավանականությունը, որ Թուրքիան էլ կընդունի ու կճանաչի ցեղասպանությունը»,- հայտնել է Զագրաֆոսը, ում տատիկն ու պապիկը Թուրքիայից Հունաստան են փախել անցած դարի 20-ականներին։
Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս ու Հարավային Ավստրալիա նահանգները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Եթե խորհրդի անդամները հաստատեն բանաձեւը՝ Մոնաշը կարող է դառնալ Վիկտորիա նահանգի առաջին քաղաքը, որը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։

Городской совет пригорода Мельбурна рассмотрит резолюция о признании Геноцида армян
Член совета Монаша, пригорода Мельбурна, Тео Заграфос призвал власти города признать геноцид понтийских греков, армян и ассирийцев.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая АРЦАХПРЕСС - Заграфос представил проект резолюции, который будет рассмотрен на следующем заседании совета, сообщает Neos Kosmos.
По его словам, в городке Монаш проживает много потомков тех, кто пострадал во время геноцида. «Чем больше правительство будет заниматься этим вопросом, тем больше шансов, что Турция примет и признает геноцид»,- заявил Заграфос, чьи дедушка и бабушка бежали из Турции в Грецию в начале 20ых годов прошлого века.
Австралийские штаты Новый Южный Уэльс и Южная Австралия признали Геноцид армян. В случае если члены совета одобрят резолюцию, Монаш может стать первым городом в штате Виктория, который признал Геноцид армян.