Եվրոպայի խորհուրդը ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի կողմից կոռուպցիոն սկանդալի գործով հետաքննություն է սկսել
Եվրոպայի խորհուրդը սկսել է հետաքննություն՝ կապված Ադրբեջանի մասնակցությամբ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովում կաշառակերության սկանդալային դեպքի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ մի շարք պաշտոնյաներ մեղադրվում են կաշառքի դիմաց Ադրբեջանի օգտին որոշումներ կայացնելու մեջ: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Մասնավորապես, կան կասկածներ, որ Ադրբեջանը 2013 թվականին մեծապես ազդել է ԵԽԽՎ որոշման վրա. այդ ժամանակ կառույցը քվեարկության արդյունքում մերժել էր գերմանացի պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրասերի կողմից ներկայացված զեկույցը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումներին ու կոչ էր անում այդ երկրի իշխանություններին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին: Համաձայն շրջանառվող լուրերի՝ ԵԽԽՎ անդամներից մեկին՝ Լուկա Վոլոնտեին վճարվել է ավելի քան 2.5 մլն ԱՄՆ դոլար, որպեսզի զեկույցը չընդունվի:
ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիոն սկանդալի գործը հետաքննելու են երեք հայտնի փաստաբան՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախկին նախագահ Նիկոլաս Բրատցան (Միացյալ Թագավորություն), հակաահաբեկչական հետաքննության գործում ֆրանսիացի հայտնի դատավոր Ժան-Լուի Բրուգիերը (Ֆրանսիա) և ՄԻԵԴ նախկին դատավոր Էլիզաբեթ Ֆուրան (Շվեդիան):
Հետաքննության արդյունքները Եվրոպայի խորհուրդը կհրապարակի 2017 թվականի վերջին: Ադրբեջանը հերքել է ներկայացված բոլոր մեղադրանքները:
Իրավապաշտպան «Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» կազմակերպությունը 2016 թվականի դեկտեմբերին հրապարակել էր զեկույց, որում կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում կային պնդումներ այն մասին, թե ԵԱՀԿ մի խումբ անդամներ Ադրբեջանի օգտին քաղաքական լոբբինգ են իրականացրել՝ դրա դիմաց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գումար ստանալով:
2017 թվականի մարտին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդը ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտից պահանջել էր «անհապաղ կազմել անկախ հետաքննող հանձնաժողով»: Այս պահանջին կողմ էին արտահայտվել ԵԽԽՎ շատ պատգամավորներ, ովքեր ընդգծել էին, որ «լուրջ ու համոզիչ մեղադրանքները վնասում են վեհաժողովի ամբողջականությանը»:

Совет Европы начал расследование по поводу коррупционного скандала в ПАСЕ в связи с Азербайджаном
Совет Европы начал расследование по поводу коррупционного скандала в ПАСЕ в связи с Азербайджаном, который оказался в нем замешан. Ряд чиновников ПАСЕ обвиняются в принятии решений в пользу Азербайджана за взятки. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство BBC.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 мая АРЦАХПРЕСС - В частности, есть подозрения, что Азербайджан оказывал влияние на принятии решений в свою пользу в 2013 году, когда голосованием был отвергнут доклад немецкого депутата Кристофа Штрассера о нарушениях прав человека в Азербайджане, в котором он призывал власти Азербайджана освободить политзаключенных. По некоторым слухам, одному из членов ПАСЕ – Луке Волонте, заплатили за это 2.5 млн долларов.
Расследование по поводу коррупционного скандала в ПАСЕ будут вести 3 известных юриста: бывший председатель ЕСПЧ Николас Братца (Объединенное Королевство), известный французский судья по антитеррористическим расследованием Жан­Луи Бругьер и бывший судья ЕСПЧ Элизабет Фура из Швеции.
Результаты расследования будут опубликованы в конце 2017 года. Азербайджан все предъявляемые обвинения отрицает.
Правозащитная организация «Инициатива европейской стабильности» в декабре 2016 года опубликовала доклад, в котором говорится о том, что были утверждения о лоббинге в пользу Азербайджана за взятки некоторым чиновникам из ОБСЕ.
В марте 2017 года генсек СЕ Ягланд потребовал от председателя ПАСЕ Аграмунта «немедленно сформировать комиссию по расследованию». В пользу этого требования высказались многие депутаты ПАСЕ, которые подчеркнули, что «серьезные и убедительные обвинения вредят полноценности ПАСЕ».