Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբն Արցախում հանդես է եկել համերգով
ԱՀ և ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունների նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցում, «Մշակութային կանգառ» ծրագրի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի պետակային կամերային երգչախմբի հերթական համերգը:
Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբն  Արցախում  հանդես  է  եկել  համերգով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համերգի  ընթացքում    հնչել  են   Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի ստեղծագործություններից. կատարել  են  նաև  հայկական  ժողովրդական  երգերի  մշակումներից:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ զրույցում   Հայաստանի պետակային կամերային երգչախմբի   տնօրեն  Արմեն  Արաբյանն   ասել  է, որ   իրենք  համերգային  ծրագրով  Արցախում  շատ    անգամ  են  եղել:
Ա.  Արաբյանի  խոսքով՝   երգչախումբն   առաջին  անգամ Արցախ  է  այցելել    1997  թվականին:
«Արցախցի  հանդիստաեսը միշտ  էլ    բավականին   ջերմ    է  ընդունել  մեզ, որի համար    շատ  ուրախ  ենք: Մենք  ոգևորված    ենք  արցախցիներով  և   միշտ  էլ  հաճույքով  ենք  այցելում  այստեղ: Ցանկություն  ունենք  համերգային   ծրագրով  լինել  նաև   Արցախի  սահմանամերձ  գյուղերում,-ասել  է  Ա.  Արաբյանը  և  ավելացրել,- Երգչախմբի   32  հոգուց բաղկացած  կոլեկտիվը  հանդես  է   գալիս   հայկական,  համաշխարհային կոմպոզիտորների խմբերգային և վոկալ–սիմֆոնիկ բազում ստեղծագործություններով՝ ընդգրկելով  վաղ միջնադարից մինչև այսօր: Եղել են բազմաթիվ հայաստանյան պրեմիերաներ: Հյուրախաղերով ելույթներ ենք  ունեցել Լոնդոնում, Փարիզում, Ժնևում, Մոսկվայում, Սանկտ-Պետերբուրգում, Ֆրանկֆուրտում, Ստրասբուրգում, Բերգամոյում, Տորոնտոյում, Օտտավայում, Նիագարայում, Դրեզդենում,  Թբիլիսիում, Գորիում, և    այլուր,-ասել  է  Ա.  Արաբյանը  և   հավելել, - այսօր էլ՝    հունիսի 7-ին,   մենք  համերգով  հանդես  ենք  գալու     Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում»:
Նշենք նաև, որ երգչախումբը ելույթներ է ունեցել Անգլիայում, Իտալիայում, Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Շվեյցարիայում և այլուր: Երգացանկում   ընդգըրկված են հայկական, եվրոպական և ռուս կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ2007 թվականին երգչախումբը  հանդես է եկել Ստրասբուրգի Եվրախորհրդի համերգային դահլիճում: Մեր  կոլեկտիվը  մասնակցել է միջազգային հեղինակավոր փառատոնների:Թողարկվել են CD-ներ,  այդ թվում՝ Տիգրան Մանսուրյանի ARS POETICերգչախմբային կոնցերտի ձայնագրությամբECM Records»: Երգչախումբը հայ կոմպոզիտորների գործերի նվիրյալն ու տարածողն է:

Concert of the Armenian State Chamber Choir was held in Stepanakert, Artsakh
At the initiative of the ministries of Culture and Youth Affairs of the Republic of Artsakh and Armenia, the concert of the Armenian State Chamber Choir was held in Stepanakert’s Musical College after Sayat Nova.
STEPANAKERT, JUNE 7 , ARTSAKHPRESS: During the concert they played the works of Komitas, Sayat Nova, as well as arrangements of Armenian folk songs.
As the director of the Armenian State Chamber Choir   Armen Arabyan said, they had concerts in Artsakh many times.
He also  noted that for the first time the choir visited Artsakh in 1997.
"Artsakh audience always received us warmly, for which we are very happy. We are encouraged by the Artsakh people and it is a pleasure to come here again. We also want to have concerts in the border villages of Artsakh.
The choir performed with guest tours in London, Paris, Geneva, Tbilisi, Goris, Moscow, Saint-Petersburg, Frankfurt, Strasbourg, Bergamo, Toronto, Ottawa, Niagara, Dresden. Today we will have a concert in  State Museum of Fine Arts in Shoushi," he said.
The choir performed with guest tours in London, Paris, Geneva, Tbilisi, Goris, Moscow, Saint-Petersburg, Frankfurt, Strasbourg, Bergamo, Toronto, Ottawa, Niagara, Dresden and in other countries. In 2007, the choir appeared with an exclusive concert in European Union's Concert Hall in Strasbourg.
The choir performed in reputable concert halls such as St. Louis Cathedral, Salle Gaveau (Paris), White Hall, Smolny Cathedral, Glazunov Hall (Saint Petersburg), the EU Hall “Salle Schwietzer at the Palais de la Musique et des Congres” (Strasbourg), Teatro Donizetti Opera House (Bergamo), Frauenkirche Church (Dresden), Teatro Colon (Buenos Aires), Megaron Concert Hall (Athens).
One of the greatest achievements of the chamber choir is world famous ECM Records’ release in 2006 of «ARS POETICA» CD of choral concert written by Tigran Mansourian on the basis of Yeghishe Charent's 10 poems. In 2006, the CD received the highest rate of five stars by the World Music Council. The full information on the CD is placed in “The Gramophone” prestigious music catalogue.