Արցախը երբևէ քաղաքացիական ինքնաթիռներ չի խոցելու. Դավիթ Բաբայանը՝ Բաքու-Ստամբուլ չվերթի մասին
Ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ Ստամբուլից Բաքու թռչող «Turkish Airlines» ավիաընկերության Airbus A321-231 ինքնաթիռը, որը կատարում է TK334 /THY3RF չվերթը, անցնում է Արցախի օդային տարածքով:
Արցախը երբևէ  քաղաքացիական ինքնաթիռներ չի խոցելու. Դավիթ Բաբայանը՝ Բաքու-Ստամբուլ չվերթի մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի հանրապետության նախագահի մամլո  քարտուղար Դավիթ Բաբայանն ասել է, որ Արցախը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, ահաբեկչական պետություն չէ. Արցախի օդային տարածքով  բազմաթիվ միջազգային չվերթներ են իրականացվում:
«Նախ՝  մենք Ադրբեջան չենք, որ խոցենք քաղաքացիական ինքնաթիռներ. դա մեր էությանը  խորթ է: Երկրորդ՝ եթե այդպիսի չվերթ է իրականացվում, դա ցույց է տալիս Ադրբեջանի քարոզչության ողջ կեղծ լինելը: Մի կողմից նրանք հորդորում են, որ Արցախի օդային տարածքով ոչ մի չվերթ չլինի, մյուս կողմից այդ նույն տարածքով իրականացնում են տարբեր միջազգային չվերթներ. փաստորեն Ադրբեջանն ինքն իրեն հակասում է: Թող աշխարհը տեսնի, թե ինչ տարբերություն կա մեր և Ադրբեջանի պես բարբարոս, ֆաշիստական պետությունների  միջև»,- ասել  է  Դ. Բաբայանը:
ԱՀ նախագահի մամլո քարտուղարի խոսքով՝ Արցախը երբևէ քաղաքացիական ինքնաթիռներ չի խոցելու, քանի որ դա դեմ է նրա որդեգրած արժեհամակարգին:
«Երբ  Ադրբեջանի նախագահի մակարդակով  ասվում է, որ պետք է ոչնչացնել Երևան-Ստեփանակերտ  և  Ստեփանակերտ-Երևան չվերթ իրականացնող ցանկացած քաղաքացիական ինքնաթիռ, ապա դա միջազգային հանրության համար կարևորագույն խնդիր և ահազանգ  պիտք է դառնա: Ինչպես «Իսլամական պետության», «Ալ-Քաիդա»-ի և ահաբեկչական այլ կազմակերպությունների և նրանց ղեկավարների կամ ներկայացուցիչների դեմ են պատժամիջոցներ իրականացնում, նույնն  էլ պիտի արվեն Ալիևի և նրա վարչախմբի ներկայացուցիչների նկատմամբ»,- ասել է Դ. Բաբայանը:

Artsakh never terrorizes passenger airplanes, in contrast to Azerbaijan.
STEPANAKERT, JUNE 13, ARTSAKHPRESS: Spokesperson of Artsakh’s President Davit Babayan said in an interview  with Artsakhpress.
He commented the information in social networks on Airbus A321-231 airplane belonging to the Turkish Airlines flying from Istanbul to Baku flew over the airspace of Artsakh.
"A number of international flights are conducted over Artsakh’s airspace or very near to it and it’s not ruled out that there can be some flights from Istanbul as well.We are not Azerbaijan to make terrorist actions. It’s the style of Azerbaijan. Even if such a flight is conducted, it’s no problem for us. This shows that Artsakh is a normal and civilized country”, Babayan said.
To the remark that Azerbaijan calls on the airlines of other countries to bypass the airspace of Artsakh for security reasons, Davit Babayan stressed that those are false calls.
”If a Turkish airplane really flew over the airspace of Artsakh, this shows that the mentioned calls are false. They are used to saying something, but doing something else. If it’s dangerous to fly over Artsakh, why do they fly over Artsakh themselves?” he said.
David Babayan noted that the international community should pay attention to and condemn the threats of the political leadership of Azerbaijan, according to which Azerbaijan will down any airplane taking off from Stepanakert’s airport.