Արցախը երբևէ քաղաքացիական ինքնաթիռներ չի խոցելու. Դավիթ Բաբայանը՝ Բաքու-Ստամբուլ չվերթի մասին
Ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ Ստամբուլից Բաքու թռչող «Turkish Airlines» ավիաընկերության Airbus A321-231 ինքնաթիռը, որը կատարում է TK334 /THY3RF չվերթը, անցնում է Արցախի օդային տարածքով:
Արցախը երբևէ  քաղաքացիական ինքնաթիռներ չի խոցելու. Դավիթ Բաբայանը՝ Բաքու-Ստամբուլ չվերթի մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի հանրապետության նախագահի մամլո  քարտուղար Դավիթ Բաբայանն ասել է, որ Արցախը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, ահաբեկչական պետություն չէ. Արցախի օդային տարածքով  բազմաթիվ միջազգային չվերթներ են իրականացվում:
«Նախ՝  մենք Ադրբեջան չենք, որ խոցենք քաղաքացիական ինքնաթիռներ. դա մեր էությանը  խորթ է: Երկրորդ՝ եթե այդպիսի չվերթ է իրականացվում, դա ցույց է տալիս Ադրբեջանի քարոզչության ողջ կեղծ լինելը: Մի կողմից նրանք հորդորում են, որ Արցախի օդային տարածքով ոչ մի չվերթ չլինի, մյուս կողմից այդ նույն տարածքով իրականացնում են տարբեր միջազգային չվերթներ. փաստորեն Ադրբեջանն ինքն իրեն հակասում է: Թող աշխարհը տեսնի, թե ինչ տարբերություն կա մեր և Ադրբեջանի պես բարբարոս, ֆաշիստական պետությունների  միջև»,- ասել  է  Դ. Բաբայանը:
ԱՀ նախագահի մամլո քարտուղարի խոսքով՝ Արցախը երբևէ քաղաքացիական ինքնաթիռներ չի խոցելու, քանի որ դա դեմ է նրա որդեգրած արժեհամակարգին:
«Երբ  Ադրբեջանի նախագահի մակարդակով  ասվում է, որ պետք է ոչնչացնել Երևան-Ստեփանակերտ  և  Ստեփանակերտ-Երևան չվերթ իրականացնող ցանկացած քաղաքացիական ինքնաթիռ, ապա դա միջազգային հանրության համար կարևորագույն խնդիր և ահազանգ  պիտք է դառնա: Ինչպես «Իսլամական պետության», «Ալ-Քաիդա»-ի և ահաբեկչական այլ կազմակերպությունների և նրանց ղեկավարների կամ ներկայացուցիչների դեմ են պատժամիջոցներ իրականացնում, նույնն  էլ պիտի արվեն Ալիևի և նրա վարչախմբի ներկայացուցիչների նկատմամբ»,- ասել է Դ. Բաբայանը:

Арцах никогда не будет сбивать гражданские самолеты, – Давид Бабаян о рейсе Баку-Стамбул
Согласно данным прессы, самолет турецкой авиакомпании Turkish Airlines Airbus А321-231, выполняющий рейс TK334/THY3RF из Стамбула в Баку, пересекает воздушное пространство Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июня  АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Aрцахпресс» пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян отметил, что Арцах, в отличие от Азербайджана, не террористическое государство, и через его воздушное пространство осуществляются многочисленные международные рейсы .
«Во-первых, мы не Азербайджан, чтобы сбивать гражданские самолеты: это противоречит нашей сути, а во-вторых, осуществление такого рейса  в полной мере демонстрирует всю лживость пропаганды Азербайджана. С одной стороны, они настаивают, чтобы не было ни одного полета над территорией Арцаха, с другой стороны – по тому же пути осуществляют различные международные рейсы. Получается, что Азербайджан противоречит самому себе. Пусть мир увидит, какая разница между нами и Азербайджаном – варварским, фашистским государством», – заявил Д. Бабаян.
Подчеркнув, что Арцах никогда не будет сбивать гражданские самолеты, так как это противоречит его ценностной системе, пресс-секретарь президента НКР резюмировал:
«Когда на уровне президента Азербайджана говорится, что надо уничтожать гражданские самолеты, совершающие рейсы Степанакерт-Ереван и Ереван-Степанакерт, то это должно стать сигналом для международного сообщества и его важнейшей проблемой. За подобные заявления к Алиеву и его администрации необходимо применять такие же меры, которые применяются в отношении лидеров и представителей «Исламского государства», «Аль-Каиды» и других террористических организаций».