Լավրովը և Թիլերսոնը քննարկել են սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցերը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հաղորդվում է ՌԴ ԱԳ նախարարության կայքում: Խոսակցությունը կայացել է ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ:
Զրուցակիցները խոսել են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին, մասնավորապես՝ Աստանայի գործընթացի, ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի ուժեղացման և քիմիական թունավոր նյութերի կիրառման փորձերը կասեցնելու միջոցով:
Լավրովը հորդորել է ԱՄՆ-ին միջոցներ ձեռնարկել Սիրիայի կառավարական զորքերի նկատմամբ սադրանքներ թույլ չտալու համար, որոնք պայքարում են ահաբեկիչների դեմ:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները պայմանավորվել են շարունակել շփումները, այդ թվում՝ երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ:

Лавров и Тиллерсон обсудили вопросы урегулирования в Сирии
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в понедельник, 26 июня, обсудил с госсекретарем США Рексом Тиллерсоном тематику урегулирования кризиса в Сирии.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 июня АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщается на сайте МИД. Разговор состоялся по инициативе американской стороны.
Собеседники говорили о необходимости закрепления режима прекращения огня, в частности, через астанинский процесс, наращивания борьбы против террористических группировок и пресечения попыток применения химических отравляющих веществ,сообщает  Lenta.ru.
Лавров призвал США принять меры для недопущения провокаций в отношении сирийских правительственных войск, ведущих операции против террористов.
Главы внешнеполитических ведомств условились продолжать контакты, в том числе по вопросам двусторонней повестки дня.