Ազգային ժողովում հյուրընկալել են Ավիգդոր Էսկինին
Հունիսի 27-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հյուրընկալել են իսրայելցի հայտնի քաղաքագետ, հասարակական գործիչ Ավիգդոր Էսկինին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ հյուրը կարևորել է հայ ժողովրդի հետ ունեցած իր բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել, որ Արցախ է ժամանել  այն ավելի մոտիկից ճանաչելու, արցախցիներին ավելի լավ հասկանալու, ինչպես նաև այցից ստացած տպավորությունները իր հայրենակիցների հետ կիսվելու համար:
«Ես եկել եմ այստեղ ոչ թե ինչ-որ բան պատմելու, այլ հիմնականում սովորելու համար: Հայ ժողովուրդը, որ մարդկությանը բազմաթիվ հայտնի մարդիկ է տվել, արժանի է մեծ ուշադրության և հարգանքի, նրա փորձը պետք է իմաստավորվի ողջ մարդկության կողմից»,- նշել է Ավիգդոր Էսկինը:
Պատասխանելով խորհրդարանականների հարցերին՝ քաղաքագետը անդրադարձել է արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ իր մոտեցումներին, հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, հրեական հայրենադարձության հաջողված փորձը Հայաստանում և Արցախում կիրառելու անհրաժեշտությանը և մի շարք այլ թեմաների:
Հյուրին ուղեկցել և պատգամավորներին է ներկայացրել Հայ-ռուսական համալսարանի համաշխարհային քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:

Avigdor Eskin Was Received In the National Assembly
June 27, a well-known Israeli political scientist and public figure Avigdor Eskin was hosted in the National Assembly of the Republic of Artsakh, the press service of Artsakh NA reports.
STEPANAKERT, JUNE 27, ARTSAKHPRESS: Expressing gratitude for the reception, the political scientist stressed the importance of his friendly relations with the Armenian people,  underlining  that he arrived in Artsakh in order to get closer acquainted with the region, better understand the people of Artsakh, and share with his compatriots his impressions of the visit.
"I have come here not only to tell something, but mainly to learn. The Armenian people, who gave humanity a lot of famous people, deserve attention and respect; its experience should be understood by the whole mankind, " said Avigdor Eskin.
Answering the questions of parliamentarians, the political scientist touched upon his approaches to the settlement of the Artsakh problem, the prospects for the development of the Armenian-Israeli relations, the need to apply successful experience in the repatriation of Jews and other issues in Armenia and Artsakh.
The guest was accompanied and presented to the deputies by the head of the department of the world politics and international relations of the Armenian-Russian University, extraordinary and plenipotentiary ambassador, Arman Navasardyan.