Պրոխանովը ֆաշիստական գաղափարներ ունի. Ավիգդոր Էսկինն Արցախում խոսել է ռուս գործչի հայտարարությունների մասին
Իսրայելցի հայտնի քաղաքագետ, հասարակական գործիչ Ավիգդոր Էսկինը հունիսի 27-ին ժամանել է Արցախ՝ հանդիպելու տեղի բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների հետ եւ քննարկելու համագործակցության հեռանկարների հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ավիգդոր Էսկինի այցը կազմակերպվել է Diplomat.am նախագծի նախաձեռնությամբ: Ստեփանակերտում իսրայելցի գործիչը հանդիպել է ԱԺ պատգամավորների հետ, ներկայացրել Իսրայելի քաղաքականությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանի զարգացումների վերաբերյալ եւ իր տեսլականը Արցախի հետ Իսրայելի համագործակցության առումով:
Արցախի խորհրդարանում ելույթի ժամանակ Ավիգդոր Էսկինն ընդգծել է, որ Արցախ է ժամանել այն ավելի մոտիկից ճանաչելու, արցախցիներին ավելի լավ հասկանալու, ինչպես նաև այցից ստացած տպավորություններով Իսրայելում կիսվելու համար:
«Ես եկել եմ այստեղ ոչ թե ինչ-որ բան պատմելու, այլ հիմնականում սովորելու համար: Հայ ժողովուրդը, որ մարդկությանը բազմաթիվ հայտնի մարդիկ է տվել, արժանի է մեծ ուշադրության և հարգանքի, նրա փորձը պետք է իմաստավորվի ողջ մարդկության կողմից»,- նշել է Ավիգդոր Էսկինը:
«Պատասխանելով խորհրդարանականների հարցերին՝ քաղաքագետը անդրադարձել է արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ իր մոտեցումներին, հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, հրեական հայրենադարձության հաջողված փորձը ՀՀ-ում և Արցախում կիրառելու անհրաժեշտությանը և մի շարք այլ թեմաների:
Էսկինը նշել է, որ ռուս հասարակական-քաղաքական գործիչ Ալեքսանդր Պրոխանովի Բաքու այցը վկայում է, թե ինչպիսի քաղաքականություն է վարում Ադրբեջանը: Էսկինի խոսքով՝ Պրոխանովը ֆաշիստական գաղափարներ ունի, կողմ է պատերազմներին և մարդկության նկատմամբ հանցագործություններին, և եթե Իլհամ Ալիևը այդպիսի կերպարների հետ է համագործակցում, ապա ինքը միանշանակ կողմ է, որպեսզի Արցախը ունենա անկախություն:
«Պրոխանովին նույնիսկ ՌԴ-ում են համեմատում որոշ կենդանիների հետ, արհամարհանքով վերաբերվում, մինչդեռ Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունը հորթի հրճվանք է ապրում, երբ նա կոչ է անում հարձակվել Արցախի վրա և գրավել այն»,-Արցախի խորհրդարանում հայտարարել է Ավիգդոր Էսկինը:
Իսրայելցի գործիչը շեշտել է, որ Արցախը դե ֆակտո և ստատուսով անկախ պետականություն է ստեղծել»,-նշված է Diplomat.am նախագծից «Արմենպրես»-ին տրամադրված հաղորդագրության մեջ:

‘Prokhanov has fascist ideas’ – Israeli political scientist Avigdor Eskin comments on Russian figure’s statements in Artsakh
Famous Israeli political scientist, public figure Avigdor Eskin arrived in Artsakh on June 27 to meet with the country’s high-ranking leadership and discuss issues on cooperation prospects, Diplomat.am told Armenpress.
STEPANAKERT, JUNE 28, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Avigdor Eskin’s visit has been organized by the initiative of Diplomat.am project. The Israeili public figure in Stepanakert met with the MPs, presented Israel’s policy on South Caucasus region’s developments and his view on Israel’s cooperation with Artsakh.
During his remarks delivered at the Artsakh Parliament, Avigdor Eskin said he arrived in Artsakh to better recognize it, understand the people of Artsakh, as well as to share his impressions from the visit in Israel.
“I came here not for telling about something, but mainly for learning. The Armenian people, who gave to the humanity numerous famous figures, deserve great attention and respect, their experience must be understood by whole humanity”, he said.
Commenting on the questions of Artsakh lawmakers, the political scientist presented his stance over the Artsakh conflict, the development prospects of Armenian-Israeli relations, the necessity to use the successful experience of Jewish repatriation in Armenia and Artsakh, as well as over a number of other topics.
Eskin said the visit of Russian public-political figure Alexander Prokhanov to Baku shows what kind  of policy Azerbaijan runs. According to Eskin, Prokhanov has fascist ideas, he supports wars and crimes against humanity, and if Ilham Aliyev cooperates with such figures, Eskin definitely supports that Artsakh must have independence.
“In Russia Prokhanov is even compared with some animals, he is disrespected, whereas the Azerbaijani leadership is being encouraged when he urges to attack Artsakh and capture it”, Avigdor Eskin said in the Parliament of Artsakh.