Վլադիմիր Պուտինը հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի համաձայնագիրը ներկայացրել է Պետդումայի վավերացմանը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի վերաբերյալ համաձայնագիրն ուղարկել է Պետդումա, որպեսզի այն վավերացվի օրենսդիր մարմնի կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Ինչպես նշված է ՌԴ Պետդումայի պաշտոնական կայքում՝  2016թ-ի նոյեմբերի 30-ին Մոսկվայում ստորագրված համաձայնագիրը և դրան կցված հավելվածները սահմանում են Միացյալ զորախմբի ձևավորման, ընդլայնման և կիրառման կարգը, հայտնում է panorama.am-ը:
Ըստ համաձայնագրի՝ զորախումբ պետք է ստեղծվի Կովկասյան տարածաշրջանում՝ կոլեկտիվ անվտանգության կողմերից յուրաքանչյուրի անվտանգությունը ապահովելու նպատակով, ինչպես նաև պետք է համարժեք արձագանքի զինված ագրեսիային:
Միացյալ զորախմբի կազմը որոշվելու է ՌԴ և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունների կողմից՝ «հիմնվելով ռազմաքաղաքական իրավիճակի և համաձայնեցված եզրակացությունների համատեղ վերլուծության վրա»:

Russia’s Putin submits Russian-Armenian agreement on Joint Group of Forces for Duma ratification
Russian President Vladimir Putin submitted on Tuesday a Russian-Armenian agreement on Joint Group of Forces for ratification to the Russian State Duma.
STEPANAKERT, JUNE 28, ARTSAKHPRESS: The agreement signed in Moscow on November 30 2016 and its appendixes set the procedure of establishing, expanding and using the Joint Group of Forces, as Panorama.am informed, the official website of Russia’s State Duma stated.
According to the agreement, the Russian-Armenian Joint Group of Forces is to be created in the Caucasus region to ensure the security of parties by the collective security and to adequately retaliate to any armed attack.
The structure of the Joint Group of Forces will be determined by the Russian and Armenian Defense Ministries based on ‘the joint analysis of the military-political situation, as well as the agreed conclusions."