Հայաստանում եւ Արցախում հիշում են Արցախյան պատերազմի հետեւանքով 800-ից ավելի անհետ կորածներին
Հայաստանում եւ Արցախում հունիսի 29-ին հիշում են Արցախյան պատերազմի հետեւանքով անհետ կորած ազատամարտիկներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Քոչարյանն ասել է, որ Արցախյան ազատամարտի տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից անհայտ կորած է համարվում ավելի քան 600 մարդ, սակայն դրանք դեռ վերջնական թվերը չեն:
«Մենք աշխատանքներ ենք տանում ճշտելու նաեւ շահումյանցիների թիվը, քանի որ նրանք հիմնականում տեղափոխվել են Ռուսաստանի Դաշնություն»,-ասաց նա: Վիկտոր Քոչարյանի խոսքով` անհայտ կորածներին գտնելու եւ նրանց հայրենադարձելուն ուղղված աշխատանքները ոչ մի արդյունք չեն տալիս: «Ադրբեջանն ինչպես միշտ մեզ հետ ուղիղ կապ չի հաստատում, եւ աշխատանքներն այդ ուղղությամբ բավական բարդ են: Ինչ հնարավոր է, կատարվում է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի օգնությամբ»,-ասաց նա: Արցախում անհայտ կորած ազատամարտիկների ընտանիքներին ցուցաբերվում է նյութական, բարոյական, հոգեբանական օգնություն:
Հայաստանում Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովին առընթեր աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը նշեց, որ Արցախյան պատերազմի հետեւանքով Հայաստանում անհայտ կորած է համարվում 200-ից ավելի մարդ:
«Ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքով անհայտ կորածներին գտնելու եւ հայրենադարձելու ուղղությամբ զանազան միջազգային հարթակներում որոշակի հաջողություններ գրանցվել են: «Սակայն տվյալ գործընթացում պետք է ներգրավված լինի ադրբեջանական կողմը: Մենք բոլոր հնարավոր միջազգային հարթակներն օգտագործում ենք հաջողության հասնելու համար»,-ասաց նա: Կապրիելյանը նշեց, որ անհայտ կորած ազատամարտիկների ընտանիքներին ցուցաբերվում է օգնություն՝ սկսած անվճար բուժօգնությունից, սոցիալական տարբեր փաթեթների, արտոնությունների տրամադրումից, մինչեւ ֆինանսական միջոցների տրամադրում:
Անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օրը` հունիսի 29-ին, Հայաստանում եւ Արցախում ﬕ շարք միջոցառումներ կանցկացվեն: Արցախում Անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակին կանգնեցված խաչքարի մոտ Նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ պետական այրերը, զինվորականները ծաղկեպսակներ կտեղադրեն: Հայաստանում ՀՀ ՊՆ եւ ԳՇ ղեկավար կազմը, ՀՀ ՊՆ առընթեր հասարակական խորհուրդը, Գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող կառավարական հանձնաժողովի անդաﬓերը, Արցախյան պատերազﬕ վետերաններն ու ՀԿ-ների ներկայացուցիչները կայցելեն «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, որտեղ հոգեհանգստի կարգ կիրականացվի: Հայաստանում հունիսի 29-ի օրվան նվիրված միջոցառումները կշարունակվեն մինչեւ հուլիսի 7-ը, քանի որ ծրագրվում են այցելություններ նաև մարզեր:

On June 29, Armenia and Artsakh commemorate the paramilitary troops of Artsakh War who are missing in action.
Armenia, Artsakh commemorate over 800 MIA paramilitary of Artsakh War
STEPANAKERT, JUNE 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Viktor Kocharyan, chairman of the state commission of POWs, hostages and missing people affairs told that more than 600 people are considered missing in action from Nagorno Karabakh during the War, however this number isn’t final.
“We are also working to clarify the number of Shahumyan locals, because they mostly moved to Russia”, he said.
According to Viktor Kocharyan, the works aimed at finding and returning the missing don’t give any result.
“As always, Azerbaijan doesn’t establish direct contact with us, and works in this direction are rather hard. Whatever is possible, is done with the help of the International Committee of the Red Cross”, he said.
Material, moral and psychological assistance is provided to the families of the missing paramilitary troops in Artsakh.
Armen Kaprielyan, head of the task force of Armenia’s commission on prisoners, hostages and missing people told  that more than 200 people are considered missing in Armenia as result of the Artsakh War.
“We’ve had some successes in numerous international platforms in the direction of finding and returning the missing people as result of the Karabakh conflict. However, the Azerbaijani side must be involved in this process. We are using all possible international platforms for achieving success”, he said.
Kaprielyan mentioned that the families of the missing paramilitary troops are provide with aid, ranging from free medical assistance, different social packages, privileges and financial assistance
On June 29, the Day of Missing Paramilitary Troops, several events will be held in Armenia and Artsakh.
President of Artsakh Bako Sahakyan will lay a wreath at the memorial cross-stone in the country, while officials in Armenia will visit the Yerablur military pantheon.