Շավարշ Քոչարյանն արձագանքել է Պյոտր Սվիտալսկու հայտարարության
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն արձագանքել է ՀՀ-ում Եվրոպական Միության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հայտարարությանը՝ Հայաստանում ընտրական համակարգի բարեփոխումների և ԿԸՀ կազմում քաղհասարակության ներկայացուցիչ ընդգրկելու վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի և ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում, պատասխանելով Մանե Թանդիլյանի հարցին, Շավարշ Քոչարյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի ընտրական համակարգում բարեփոխումներ եղել են, սակայն դա չի նշանակում, թե ամեն ինչ լավ է: «Աղմուկը դրա շուրջ մի քիչ շատ է եղել, բայց ցանկացած առաջարկություն, որը բխում է մեր շահերից, պետք է քննարկել», - ասել է փոխնախարարը:
Պատգամավորի հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերում Սվիտալսկու այն հայտարարությանը, որ ԿԸՀ կազմում պետք է ակտիվորեն ներգրավված լինի հանրային սեկտորը, փոխնախարարը պատասխանել է.
«Դժվար է պատկերացնել՝ հանրային սեկտորը ինչպես է հայտնվելու այստեղ: Այո, այն պետք է ներգրավված լինի, բայց վերահսկողական լիազորություններ ունենալու համար, իսկ եթե խոսքը ընտրական հանձնաժողովին է վերաբերում, ապա դա խնդրահարույց է»:

Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan commented on the recent statement of Ambassador Piotr Świtalski, head of the EU Delegation to Armenia, over the reforms of Armenia’s electoral system and engagement of civil society representatives in the Central Electoral Commission’s staff.
Deputy FM Kocharyan comments on EU Delegation chief’s statement
STEPANAKERT, JUNE 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: During the parliamentary standing committees’ discussion on 2016 state budget performance report, the Deputy FM said reforms have been carried out in Armenia’s electoral system, but this doesn’t mean that everything is good. “The reactions over it were a bit more, but any proposal that derives from our interests must be discussed”, he said in response to MP Mane Tandilyan’s question.
Asked how he reacts to Świtalski’s statement that the public sector must be actively engaged in the CEC staff, the Deputy Minister stated: “It’s difficult to imagine how the public sector will appear there. Yes, it must be engaged, but for having control powers, but if the talk is about the Electoral Commission, this is problematic."