Դիլհամ Ասկերովը դատական նիստում մանրամասներ է հաղորդել պարբերաբար ԼՂՀ տարածք ապօրինաբար անցնելու մասին
Ստեփանակերտում, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում այսօր շարունակվել է հուլիսին ԼՂՀ պետական սահմանը Շահումյանի շրջանով ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Շահբազ Գուլիևի եւ Դիլհամ Ասկերովի գործով դատական նիստը։
Դիլհամ Ասկերովը  դատական նիստում մանրամասներ է հաղորդել պարբերաբար ԼՂՀ տարածք ապօրինաբար անցնելու մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ամբաստանյալ Դ. Ասկերովը  իր ցուցմունքում այսօր հայտնել է, որ նա՝ միայնակ կամ համախոհների հետ, Շահումյանի շրջանի հատվածով 1998, 2005 և 2007 թվականներին պարբերաբար հատել էր ԼՂՀ պետական սահմանը։
Նրա  խոսքով, այդ  քայլին դիմել էր, քանի որ  Շահումյանում շրջանում են գտնվում  իր հարազատների գերեզմանները։
Անդրադառնալով   այս  տարվա  ամռանը  Շահբազ  Գուլիևի   և  Հասան Հասանովի հետ  սահմանը  հատելու հանգամանքին, նա նշել է , որ  խմբի նպատակը  սկզբում եղել է Շահումյանի շրջանում ինչ-որ  տեղ  թաքցված  ոսկին  գտնելը և հարազատների  գերեզմաններին այցելելը։ Ասկերովի խոսքով, երբ արդեն գտնվում էին ԼՂՀ տարածքում նրանք տեսախցիկով պարբերաբար նկարահանումներ էին կատարում։ Ավելի ուշ, Ասկերովի հավաստմամբ, հասկացել է, որ խմբի անդամ Հասանովը   հանդիսանում է  Ադրբեջանի  ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակից։
Իր և Հասանովի կողմից  տեսախցիկով   կատարած  նկարահանումների վերաբերյալ հարցին,  Դ.  Ասկերովը  բացատրել է, թե իբր ցանկացել են  հետագայում այն  ցուցադրել իրենց ունենալիք  սրճարանում։
ԼՂՀ տարածք ապօրինաբար ներթափանցելու ճանապարհին, ըստ Ասկերովի,  որոշ տարաձայնություններ են առաջացել իր և Հասանովի միջև, և վերջինս անընդհատ ճնշել է իրեն, նույնիսկ խփել, չնայած այն հանգամանքին, որ  ժամանակին Հասանովը խոշոր գումար էր տվել  իրեն՝ պարտքերը մարելու համար:
Նշենք, որ «Արցախպրես»-ը հետևում է դատավարության ընթացքին և հաջորդիվ կներկայացնենք  քրեական գործի մանրամասները։

Дильхам Аскеров на суде сообщил подробности о периодическом незаконном проникновении на территорию НКР
Сегодня в Степанакертской резиденции суда первой инстанции общей юрисдикции НКР продолжается судебное заседание по делу двух членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы, граждан Азербайджанской Республики Шахбаза Джалал огли Гулиева (1968 года рождения) и Дильхама Гардашхан огли Аскерова (1960 года рождения).
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ОКТЯБРЯ, АРЦАХПРЕСС-Обвиняемый Д.Аскеров в своих показаниях сегодня сообщил, что регулярно (в 1998, 2005 и 2007 годах) в одиночку или с единомышленниками, пересекал государственную границу НКР по участку Шаумянского района.
По его словам , он пошел на это, так как в Шаумянском районе находятся могилы его родственников. Касаясь обстоятельств пересечения границы совместно с Шахбазом Гулиевым и Гасаном Гасановым летом этого года , он отметил, что целью группы было – найти спрятанное где-то в Шаумянском районе золото и посещение могил родственников. По словам Аскерова, когда они оказались уже на территории НКР, регулярно осуществляли съемки видеокамерой. Позже, по заверению Аскерова , он понял, что член группы Гасанов является сотрудником службы национальной безопасности Азербайджана.
На вопрос о том, зачем они снимали на видеокамеру, Д. Аскеров пояснил , что они якобы хотели в дальнейшем продемонстрировать эти кадры в своем будущем кафе. По дороге , по словам Аскерова, возникали некоторые разногласия между ним и Гасановым, и последний постоянно оказывал на него давление, даже ударил его, несмотря на то обстоятельство, что в свое время Гасанов одолжил ему крупную сумму для погашения долгов. Отметим , что "Aрцахпресс " следит за ходом судебного процесса и последовательно будет предоставлять подробности уголовного дела.