Թուրքիայում որոշել են քանդել Սևան Նիշանյանի Իզմիրի Շիրինջե գյուղում գտնվող տունը
Իզմիրի նահանգի Շիրինջե զբոսաշրջային գյուղում քանդելու ենթակա շինությունների ցանկում ներառված են պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանին պատկանող տունը, ինչպես նաև նրա և մտավորական Ալի Նեսինի կողմից համատեղ կառուցված Նեսին հիմնադրամին պատկանող 2 երկու շինություն` Մաթեմաթիք Քյոյը և Թիյաթրո Մեդրեսեսին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյուղում «զարգացման պլանին» հակասելու հիմնավորմամբ անօրինական ճանաչված 95 փոքր հյուրանոցներից, հանգստյան տներից և տներից 22-ի վերաբերյալ քանդելու որոշում է կայացվել: Այս մասին, հայտնում է թուրքական t24.com.tr-ն:
Ալի Նեսինը Դուվար թերթին տված հարցազրույցում նշել է, որ Մաթեմաթիք Քյոյի քանդման վերաբերյալ իրենք ոչ մի ծանուցում չեն ստացել:
Քանդման աշխատանքները մեկնարկել են օգոստոսի 1-ին ժամը 09:00-ին, սկզբում քանդվելու է 3 շինություն:
Շիրինջեյում, որը ճանաչվել է 3-րդ աստիճանի պահպանվող տարածք նորացված կամ կառուցված շինությունների վերաբերյալ քանդման որոշումը կայացվել էր դեռևս 2011 թվականին, սակայն տարբեր պատճառներով հետաձգվել էր:
Նիշանյանը, ով 2014 թվականից բանտում էր և դատապարտված էր 17 տարվա ազատազրկման, հուլիսի 14-ին օգտվել էր բանտից դուրս գալու թույլտվությունից, սակայն այդպես էլ հետ չէր վերադարձել Ֆոչայի բաց ռեժիմի բանտ: Նիշանյանը փախուստի մասին հայտնել էր թվիթերյան միկրոբլոգում կատարած գրառման միջոցով, որում ասվում էր. «Թռչունը թռավ. տարոսը մնացած ութսուն միլիոնին» (խմբ.- Թուրքիայի բնակչության թիվը մոտ 80 մլն է):
Սևան Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել է այն բանի համար, որ Իզմիրի Շիրինջե գյուղի իր սեփական այգում «ապօրինի» շինարարություն է կատարել: Թուրքական մամուլն ավելի վաղ հայտնել է, որ Սևան Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների սարքած գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էլ եկել թուրքական կառավարության բացերի հրապարակային քննադատությամբ: Շատերն են հանդես եկել նրան ազատ արձակելու կոչով` նշելով, որ Սևան Նիշանյանին պատժելու իրական պատճառն այն է, որ նա համարձակվել է քննադատել Թուրքիայի պաշտոնական պատմությունը` հրատարակելով «Սխալ Հանրապետություն» գիրքը:

Turkey makes decision to demolish house of Sevan Nishanyan located in Izmir’s Şirince village
The list of buildings that are subjected to demolition in the Şirince village of Turkey’s Izmir province includes also the house of Istanbul-based ethnic Armenian scholar, linguist Sevan Nishanyan, as well as 2 buildings belonging to the Nesin Foundation which has been formed by Nishanyan and scholar Ali Nesin, t24.com.tr reports.
STEPANAKERT, AUGUST 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: A decision was made to demolish 95 small hotels, 22 resorts and houses in the village which have been declared illegal with an explanation on contradicting to the development plan.
Ali Nesin told Duvar newspaper that they have not received any notification over the demolition of one of the buildings.
The demolition works launched on August 1, at 09:00. 3 buildings will be demolished initially.
The decision on demolishing buildings in Şirince was made since 2011, however, it was postponed for various reasons.
Nishanyan has been serving a 17-year prison term since 2014 in a minimum security “open” correctional facility. On July 14, he exited the premises and never returned.
Shortly after escaping prison, the scholar tweeted : “The bird flew away – with the same wishes to the remaining 80 million”.
Nishanyan was arrested and imprisoned in Turkey for carrying out “illegal” construction in his own garden.
Even Turkish media said the arrest was an obvious framing by Turkish authorities, because Nishanyan has publicly criticized Turkey’s government’s mistakes.
Numerous activities and individuals have called for his release, saying that the true reason of his arrest is the fact that he dared to criticize the official history of Turkey by writing the “False Republic” book.