Իրանի հոգեւոր առաջնորդը Հասան Ռոուհանիին հաստատեց նախագահի պաշտոնում
Իրանի ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին Հասան Ռոուհանիին հաստատել Է Իսլամական Հանրապետության նախագահի պաշտոնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հանդիսավոր արարողությունը տեղի Է ունեցել օգոստոսի 3-ին Թեհրանի իմամ Խոմեյնիի մզկիթում, ինչի մասին հայտնել Է Press TV հեռուստաալիքը:
Արարողությանը ներկա են եղել իշխանության բարձրագույն մարմինների ներկայացուցիչները, Մեջլիսի (խորհրդարանի) պատգամավորներ, Իրանի Դիտորդական եւ Համաձայնեցման խորհուրդների անդամները, բարձրագույն զինվորական հրամանատարության ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները: Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն՝ այդ պահից սկսվում Է Ռոուհանիի չորսամյա նախագահական ժամկետի հաշվարկը: Օգոստոսի 5-ին ընտրյալ նախագահը երդում կտա Մեջլիսի շենքում: Սպասվում Է, որ հանդիսություններին կմասնակցեն 100-ից ավելի օտարերկրյա պատվիրակություններ, ինչը ռեկորդային թիվ Է Իրանում նման միջոցմառման համար:
68-ամյա Ռոուհանին երկրորդ ժամկետով վերընտվել Է մայիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքներով: Նրա թեկնածության օգտին իրենց ձայները տվել են 23,5 մլն իրանցիներ՝ ընտրողների 57 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Духовный лидер Ирана утвердил на посту президента Хасана Роухани
Руководитель и духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи утвердил в должности президента Исламской Республики Хасана Роухани. Торжественная церемония прошла в четверг в мечети имама Хомейни в Тегеране, сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал PressTV.
СТЕПАНАКЕРТ,  3 aвгуста АРЦАХПРЕСС - На ней присутствовали представители высших органов власти, депутаты Меджлиса (парламента), члены Наблюдательного и Согласительного советов Ирана, представители высшего военного командования, а также руководители иностранных дипломатических миссий.
Согласно конституции республики, с этого момента начинается отсчет четырехлетнего президентского срока Роухани. 5 августа избранный президент принесет присягу в здании Меджлиса, тем самым завершив процедуру инаугурации. Ожидается, что в торжествах примут участие свыше 100 иностранных делегаций - рекордное число для подобного мероприятия в Иране. Как отмечали в Тегеране, такой высокий уровень представительства является «важным посланием» миру в свете антииранской политики новой администрации США.
68-летний Роухани был переизбран на второй срок по результатам прошедших 19 мая президентских выборов. За его кандидатуру отдали свои голоса 57% избирателей (23,5 млн человек). На выборах в 2013 году Роухани победил в первом туре, набрав 50,68% голосов.