ԱՄՆ-ը կպատասխանի ՌԴ-ում ամերիկացի դիվանագետների թվի կարճատմանը. Թիլերսոն
ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հայտարարել է, որ նախազգուշացրել է Ռուսաստանին ամերիկացի դիվանագետներին վտարելու դիմաց պատասխան միջոցառումների մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վաշինգտոնի գործողությունների մասին կհայտարարվի մինչ սեպտեմբերի 1-ը։ Այս մասին հայտնում է AP գործակալությունը։
Թիլերսոնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը պրագմատիզմով է նայում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին։ Բացի այդ, Պետդեպը պատրաստակամություն է հայտնել աշխատելու Մոսկվայի հետ խնդիրների լուծման ուղղությամբ՝ նշելով, որ չարժի դադարեցնել շփումը մեկ հարցի պատճառով։
Պետդեպի ղեկավարը շփվել է լրագրողների հետ Մանիլայում, որտեղ մասնակցել է ԱՍԵԱՆ-ի ֆորումի շրջանակում միջոցառումների։

Тиллерсон: Россия демонстрирует «некоторое желание»» начать диалог по решению кризиса в Украине
Россия демонстрирует «некоторое желание»» начать диалог по решению кризиса в Украине. Об это заявил госсекретарь США Рекс Тиллерсон в Маниле 7 августа, после встречи с российским коллегой Сергеем Лавровым, которая прошла накануне в рамках саммита АСЕАН, передает AP.
СТЕПАНАКЕРТ,  7 aвгуста АРЦАХПРЕСС - По его словам, США намерены координировать действия со весми сторонам, вовлеченнными в кризис. Тиллерсон отметил, что у США и  России глубокие разногласия по ряду вопросов, вкючая Украину, но счел не лучшей идеей «отказаться от всего по одному вопросу»
У  США и России по-прежнему  есть важные темы для обсуждения по вопросм нацибезопасности. Тиллерсон отметил, что видит отношения Вашингтона и Москвы в прагматичном контексте и считает, что проблемы могут быть решены. По его словам, он дал понять Лаврову, что вмешательство в выборы-  серьезная проблема.