Լապշինին՝ Իսրայելին արտահանձնելու հետ կապված իրավիճակը կարող է հստակեցվել առաջիկա 7-10 օրվա ընթացքում. Փաստաբան
Օգոստոսի 14-ին ուժի մեջ է մտնում Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի որոշումը, որը բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին երեք տարվա ազատազրկման է դատապարտել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին հայտարարել է փաստաբան Էդուարդ Չերնինը։
«Այսօր դատավճիռն ուժի մեջ է մտնում։ Ընթացակարգին պետք է հետեւել։ Իսրայելի արդարադատության նախարարության դիմումը պետք է հասնի Ադրբեջանի արդարադատության նախարարություն, որից հետո ադրբեջանական կողմը կքննարկի այն»,-նշել է փաստաբանը։ Նրա խոսքով՝ Լապշինին՝ Իսրայել արտահանձնելու հետ կապված դրությունը կարող է հստակեցվել առաջիկա 7-10 օրվա ընթացքում։
«Սկզբունքորեն, Իսրայելը Լապշինի արտահանձնման ցանկություն է հայտնել։ Բայց «ցանկանում են»-ի ու կոնկրետ գործողությունների միջեւ մեծ տարբերություն գոյություն ունի։ Իսրայելական կողմը հայտարարել է, որ իրենց մոտ հստակ ընթացակարգ գոյություն ունի»,-ընդգծել է նա։
Սակայն Լապշինի փաստաբանը չի բացառել բյուրոկրատական հանգույցները։ «Լինում է՝ հարցը լուծվում է մեկ օրում, իսկ լինում է, որ հարցի լուծումը կես ամիս է տեւում։ Դե ինչպես կստացվի։ Բայց դեռ դիմում չկա, ընթացակարգը պետք է պահպանվի»,-ասել է Չերնինը։
2016 թվականի վերջին Ադրբեջանի հարցմամբ Լապշինը ձերբակալվել է Մինսկում։ Ադրբեջանը նրան «սեւ ցուցակում» է ներառել առանց Բաքվի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու համար։ Բելառուսի դատախազությունը բավարարել է Ադրբեջանի հարցումն ու արտահանձնել Լապշինին։ Բաքվի դատարանը վերջինին երեք տարվա ազատարկման է դատապարտել։

Адвокат: Ситуация с экстрадицией Александра Лапшина в Израиль может проясниться в ближайшие 7-10 дней
14 августа вступает в силу решение Бакинского суда по тяжким преступлениям, приговорившего А.Лапшина к трем годам лишения свободы.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Об этом Интерфакс заявил адвокат Эдуард Чернин.
«Сегодня приговор вступает в силу. Процедура должна быть соблюдена. Должно прийти обращение Министерства юстиции Израиля в Минюст Азербайджана, после чего азербайджанская сторона рассмотрит его», - отметил адвокат. По его словам, ситуация с экстрадицией Александра Лапшина в Израиль может проясниться в ближайшие 7-10 дней.
«Думаю, в ближайшие 7-10 дней станет видно, какие шаги будут предприняты в этом направлении», - сказал Э.Чернин. По его словам, указанный процесс не может быть самопроизвольным.
«В принципе, Израиль изъявил желание об экстрадиции Лапшина, но между «хотят» и конкретными действиями существует большая разница. Израильская сторона заявила, что у них существует определенная процедура», - подчеркнул он.
При этом адвокат А.Лапшина не исключил бюрократических проволочек. «Бывает, вопрос решается за один день, а бывает, что затягивается на полмесяца. Это, как говорится, как пойдет. Но пока обращения не было, процедура должна быть соблюдена», - сказал Э.Чернин.
В конце 2016 года Лапшин был задержан в Минске по запросу Азербайджана, который включил его в «черный список» за посещение без согласования с Баку непризнанной Нагорно-Карабахской республики. Генпрокуратура Белоруссии приняла решение удовлетворить запрос Азербайджана и выдать Лапшина. Суд в Баку приговорил Лапшина к трем годам лишения свободы.